Artalk.cz

denní tisk 26. 3. 2019

V časopisu Xantypa je možné si přečíst rozhovor s Lenkou Sýkorovou, který vedl Vladimír Drápal u příležitosti výstavy Zdeňka Sýkory s názvem Moje příroda (Galerie Zdeněk Sklenář, Schönkirchovský palác, Praha), jejímž architektem je Josef Pleskot a kurátorkou respondentka. Lenka Sýkorová hovoří o plánech do budoucna, které jsou spojené s touhou vybudovat muzeum jejího bývalého manžela a samozřejmě též o tom, jakou roli hrála krajinomalba a příroda v Sýkorově díle.

V témže periodiku se nachází rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem, který vedla jeho dcera Michaela B. Šetlíková. Zajímavostí je, že Šetlík byl ovlivněn svou sestřenicí Adrienou Šimotovou, díky níž se začal věnovat své profesi historika umění se zaměřením na moderní a současné umění.

Blanka Frajerová se vypravila do Berlína a na stránkách Lidových novin referuje o výstavách v Palais Populaire a v Deutsches Historisches Museu. V prvně zmiňovaném muzeu se koná výstava Objects of Wonder, v druhém se jedná o prezentaci fotografické tvorby elitního fotoreportéra Stefana Mosese. Objects od Wonder je výstavou současných britských sochařů, jako například Damiena Hirsta, Tracey Emin, Liama Gillicka nebo Anishe Kapoora. Stefan Moses je zastoupen zejména snímky vzniklými v bývalé NDR před rokem 1989.

Lidové noviny dnes otiskly také komentář Pavla Zatloukala k napjaté situaci Středoevropského fóra a Muzea umění Olomouc, které se nyní pře s ministrem kultury Antonínem Staňkem. Zatloukal v něm vyzval obě zainteresované strany, aby zasedly ke kulatému stolu a pokusily se domluvit. Podle něj jiné řešení v tuto chvíli neexistuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *