Artalk.cz

TZ: Ivana Šáteková

Ivana Šáteková / Každodenní sexismus / Galerie Artwall / Praha / 28. 3. – 19. 6. 2019

Projekt je pořádán ve spolupráci s organizací NESEHNUTÍ v rámci kampaně proti sexismu (sexismy.cz).

Tyranie dobře míněných otázek

Stalo se vám už, že cizí lidé komentovali váš vzhled, chování nebo schopnosti? Nebo vám vaši známí, rodinní příslušníci či přátelé udíleli rady vycházející z jejich představy o tom, jak byste se měli zachovat jakožto příslušníci vašeho pohlaví? Pokud jste žena, je pravděpodobnější že odpovíte kladně. Je také dost dobře možné, že výstava Každodenní sexismus vypovídá i o vaší zkušenosti.

Výstava slovenské autorky Ivany Šátekové v galerii Artwall zobrazuje běžné situace, se kterými se ženy v naší společnosti musejí potýkat. Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava je zaměřená na stereotypy o ženách a odkrývá skrytý sexismus a ageismus – tedy předsudky a diskriminaci na základě pohlaví a věku.

Na velkoplošných panelech vystavených na zdi Letenských sadů jsou zobrazené kresby dívek a žen. Každá z kreseb je doplněna otázkami: Neměla by míň papat? Neměla bys už mít dítě? Ty už chceš pracovat? Neměla by ses starat o dítě? atd. Ivana Šáteková velmi trefně a s humorem upozorňuje na to, že tyto otázky nejsou tak nevinné, jak by se mohly zdát. Autorka ke svému záměru poznamenává: „Téma sexistického sociálního nátlaku mi do cesty vstoupilo během těhotenství, kdy se to v životě ženy nepříjemnými otázkami doslova hemží. Udělala jsem si průzkum ve svém okolí a tyto útoky nás provázejí celý život a nikdy nekončí. Dospívání a stárnuti ženy jakoby bylo věcí veřejnou a každý má potřebu zasáhnout. Je to zvláštní jev.“

Otázky vypovídají o vžitých společenských představách o tom, jak by se měla chovat „správná žena“. Mnohé z nich ale vycházejí z předsudků, které se opakováním posilují a utvrzují. Tyto předsudky pak vedou k diskriminaci. „Chceme-li vystoupit z toho bludného kruhu diskriminace a předsudků, je nutné si uvědomit, že jde o sexistické poznámky a přestat je pokládat za normální, i přes to, že jsou všudypřítomné,“ konstatují kurátorky Lenka Kukurová a Zuzana Štefková.

NESEHNUTÍ dlouhodobě upozorňuje na klišé spojená se ženami a muži a na jejich negativní dopady v reálném životě. Stojí také za anticenou Sexistické prasátečko upozorňující na sexismus v reklamě a za vznikem webu sexismy.cz, kde mohou lidé anonymně sdílet své zkušenosti právě s každodenním sexismem. Tím trpí v naší společnosti zejména ženy, ale také muži. „Ženy na webu sdílejí zkušenosti s tím, jak jsou odrazovány od sportů či od některých oborů a profesí, které bývají vnímány jako mužské, či jak jsou sexuální obtěžovány například v práci. Jeden muž se nám svěřil zase s tím, že když chtěl pracovat v mateřské škole, musel jít na testy, jestli není pedofil, protože zaměstnavateli bylo podezřelé, že muž chce pracovat s dětmi,“ dodává členka NESEHNUTÍ Kristýna Pešáková.

V rámci doprovodného programu proběhnou 26. 4. dva workshopy zaměřené na stereotypy o ženách a mužích, jeden určený pedagogům a pedagožkám a druhý pro širokou veřejnost, v rámci kterého budou moci návštěvníci a návštěvnice výstavy umělecky ztvárnit svou zkušenost s každodenním sexismem.

O autorce:
Ivana Šáteková (*1984) je absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. V roce 2013 se stala finalistkou Essl Art Award, v roce 2014 jí byla udělena Cena Nadace Tatra banky. Ve své tvorbě používá malbu a kresbu inspirovanou komiksem a fotografiemi nalezenými v knihách či na internetu, ale pracuje i s dalšími médii (s výšivkou, objektem, interaktivní instalací). Je členkou kreslířského tria Dzive.

Galerie Artwall se hlásí k iniciativě Feministické umělecké instituce http://feministinstitution.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *