Artalk.cz

TZ: A co nám zbývá teď?

A co nám zbývá teď? / Galerie Emila Filly / Ústí nad Labem / 11. 4. – 24. 5. 2019

V Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem proběhne výstava reflektující opětovnou společenskou proměnu pohledem českých umělkyň a umělců generace mileniálů. Jedenáct autorů vyjadřuje svou tvorbou obavy ze současného stavu světa. Jak je na tom naše pozornost, když jsme neustále zahlcováni informacemi? Existuje ještě bariéra mezi reálným světem a tím virtuálním? Jak se proměnily mezilidské vztahy za posledních 30 let? Pojďte s námi od 11. dubna hledat odpovědi na tyto otázky a zamyslet se nad vašimi osobními obavami.

Třicet let po sametové revoluci znovu vyvstává otázka, kam naše společnost směřuje. Co zbývá naší generaci teď, v momentě, kdy nastává opětovná společenská transformace, kterou si všichni uvědomujeme, ale pojmenovat ji je těžší než kdy dříve?

Svou aktuální obavu tak na výstavě odhalují čeští umělci Matěj Al-Ali, Tereza Bonaventurová, Romana Drdová, Filip Hauer, Šimon Kadlčák, David Přílučík, Dana Sahánková, Tomáš Spevák, Johana Střížková, Roman Štětina a Jiří Žák. Oslovení autoři jsou záměrně vybráni ve věkovém rozmezí ročníků 1983 – 1992, aby tak co nejautentičtěji reprezentovali hlas naší doby. Ve své tvorbě využívají nejrůznější média od klasické malby, sochy, performance, site specific instalací,  až po počítačovou hru, kterou si návštěvník bude moci sám zahrát.

Výstavní koncept je inspirovaný kurátorským projektem manželů Ševčíkových, s názvem To, co zbývá, který se konal v roce 1993 ve Štencově domě v Praze. Ševčíkovi tehdy oslovili skupinu aktivně tvořících umělců se záměrem volného výběru z jejich aktuální tvorby. Vznikla tak výstava plná svěžího umění, ze kterého byl cítit zřetelný optimismus porevoluční doby vyhlížející lepší zítřky. Interpretace tohoto momentálního pocitu byla pro autory výstavy v konečném důsledku mnohem důležitější, než pomyslná estetická celistvost.

Současná mladá generace sice také prochází společenskou proměnou, ale oproti té předchozí se nachází ve zcela odlišné výchozí situaci. Budoucnost vidí nejasně a místo pozitivního očekávání spojeného se změnou pociťuje spíše strach z odcizení, ztráty pozornosti, neschopnosti komunikovat, manipulace s veřejným prostorem a všeobecně vysokých nároků kladených společností, která ji obklopuje. A právě tyto nejistoty se odrážejí v tvorbě umělců na skupinové výstavě A co nám zbývá teď?.

Výstava je pořádána v rámci studijního předmětu Kurátorský workshop studenty prvního ročníku magisterského oboru Kurátorská studia Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Vernisáž: 10. 4. 2019 od 19 hod (součástí bude performance studentů ateliéru Jiřího Kovandy Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem)

Dernisáž: 24. 5. 2019 od 18 hod v rámci Ústecké muzejní a galerijní noci

V rámci výstavy bude probíhat doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, odborných přednášek a workshopu pro děti. Detailní informace o doprovodném programu budou zveřejněny na internetových stránkách Galerie Emila Filly a facebookové události výstavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *