Artalk.cz

denní tisk 18. 3. 2019

Nicholas Mirzoeff v Praze pokřtil český překlad své nové knihy Jak vidět svět. Při této příležitosti se s ním sešel Pavel Turek a pro Respekt připravil článek věnující se autorovi i jeho dlouhodobé práci související s vizuální kulturou a s důležitostí obrazu (ve všech jeho formách) v dnešní společnosti: „Teprve tam, kde se lidé druží a uvědomují si, že vidí jeden druhého, může začít vznikat porozumění a politika. Ale do prostoru, kde je člověk „vidět“ – což je otázka, která Mirzoeffa fascinuje ze všech nejvíc –, není vůbec snadné proniknout.“

„Kata Sedlak mapuje sice životní osudy svých dětí, ovšem zároveň se uměleckou formou zamýšlí nad fenoménem socializace jedince do dospělé společnosti. Ten sice ze začátku nerozumí pravidlům jejího fungování, ale přesto si k ní musí vytvořit určitý vztah,“ charakterizuje Jan Šída v Právu tvorbu slovenské fotografky prezentovanou v pražské Leica Gallery.

O výstavě ilustrátora Zdeňka Buriana v pražském Obecním domě píše Klára Čikarová v časopise Týden. Na jeho retrospektivě poskládané ze soukromých sbírek jsou k viděné vyjma ilustrací i kvaše nebo olejomalby. „Výjimečnost Burianova díla tkví v tom, že dokázal sloučit vědeckou věrohodnost s romantikou. Smyšlené motivy, krajiny i jejich obyvatele uměl ztvárnit velmi realisticky.“ Pořadatelská Retro Gallery nezastírá, že jejím cílem je překonat návštěvnický rekord Obecního domu, který s 200 tisíci příchozích drží výstava Alfonse Muchy.

Událostech v kultuře na ČT art se zabývali výstavou v humpolecké galerii 8smička, která se věnuje písmu ve výtvarném umění. Jiná zpráva představuje výstavu Karímy Al-Mukhtarové v pražské White Pearl Gallery.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *