Artalk.cz

denní tisk 15. 3. 2019

Město Praha se dohodlo s architektem Davidem Vávrou, že bude realizátorem hlavního uměleckého motivu nové trasy metra D a koordinátorem výtvarných soutěží na zkrášlení interiérů jednotlivých stanic. Snahou vedení města bylo zajistit pro všechny stanice architektonické soutěže, nedohodlo se však s Metrostavem, který metro projektuje. Z vyzvaných výtvarníků budou na základě vyjádření odborné poroty vybrání vítězové, jejž metru vtisknou uměleckou podobu. Informují Hospodářské noviny.

Za mimořádně objevnou považuje Blanka Frajerová z Lidových novin výstavu Hugo Steiner-Prag: Golem, kterou pro pražskou Galerii Smečky připravil kurátor Pavel Růt. K vidění jsou jeho grafiky a ilustrace, ale i díla jeho současníků z pražského německy mluvícího prostředí, stejně jako je připomenuta Steinerem založená škola Officina Pragensis. Steinerovy práce u nás nebyly vystaveny od roku 1938 a z politických důvodů byla část jeho výjimečné tvorby zlikvidována.

V deníku E 15 vyšel rozhovor s umělkyní Vendulou Chalánkovou. „Myslím, že úkolem umělce je žít ve své době, ale zároveň ji kritizovat,“ míní Chalánková, když popisuje svou poslední výstavu v Jihlavě, kde jsou prezentovány rovněž ilustrace k počítačové hře sledující cestu uprchlíka do Česka končící transparentem, že tuto hru nelze vyhrát. Tématem byla i možnost obživy prodejem volného umění. Chalánková připomněla, že ji živí především přímé zakázky jako ilustrace.

Petr Volf v magazínu ego! Hospodářských novin píše o výstavě Vladimíra Kopeckého v Museu Kampa. „Neznám jiného českého malíře, jenž by stejně spontánně pracoval s barvami, ať už ve smyslu jejich kombinací, nebo až opulentním způsobem, kterým je ve vrstvách či brázdách nanáší na podklad. Jako my dýcháme, tak Vladimír Kopecký přirozeně maluje. Pokládám jej za osvoboditele barev,“ píše Volf a dodává, že by Kopecký měl vystavovat ve Veletržním paláci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *