Artalk.cz

TZ: Black Hole Generation

David Krňanský, Julius Reichel, Namor Ynrobyv, Štěpán Marko (Black Hole Generation) / 999 % OFF / kurátorka: Monika Čejková / Kvalitář / Praha / 2. 3. – 5. 4. 2019

999 % OFF

DAVID KRŇANSKÝ, JULIUS REICHEL, NAMOR YNROBYV, ŠTĚPÁN MARKO

Kurátor: Monika Čejková

Vernisáž: 1. 3. 2018 v 19 h
Výstava potrvá od 2. 3. – 5. 4. 2019

Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha

Výstava s „marketingovým” názvem 999 % OFF představí site-specific instalaci umělecké skupiny známé na výtvarné scéně pod zkratkou B.H.G. (Black Hole Generation). Skupina suverénních autorů, společně tvořících pod tímto názvem se dlouhodobě zabývá limity umělecké tvorby. Co se tedy skrývá pod zbylým procentem?

Umělecký kolektiv renomovaných abstraktních malířů – David Krňanský, Julius Reichel, Namor Ynrobyv a grafický designér Štěpán Marko, připravil pro pražskou galerii Kvalitář nový projekt. Ovšem abychom konceptu výstavy porozuměli, je třeba uvést alespoň okrajově předchozí tvorbu skupiny. První výstava B.H.G., tedy „generace černé díry”, se odehrála na půdě Galerie UM mateřské UMPRUM v roce 2015. Záměrem autorů bylo vymezit se vůči klasické výstavě uměleckých artefaktů a roli kurátora tím, že vystavili reprodukce spolu s předměty denní potřeby a rozměrným korporátním logem BHG. Následovalo několik projektů v obměněné sestavě, například v roce 2016, výstava Pure Hate v Nevan Contempo, kterou autoři doplnili manifestem. Poté výstava v Londýně, v Galerii Dot Project, 2017 – pod suverénním názvem Kings are Back a sebeironickým „self promotion” brandu B.H.G. V roce 2017 ještě následovaly výstavy s účastí dalších umělců mladé generace, Rat Hole 1 a Rat Hole 2, které se odehrály v anonymních bytech a popírali roli galerijních institucí, jako výhradního distributora kvalitního umění. Skupina B.H.G. tak osciluje na hranici undergroundu, veřejného uznání a slávy v odborných kruzích. Autoři se vždy snaží vymanit ze zaběhlých mechanismů fungování umělecké sféry, ale i přes to se stali nejvyhledávanějšími umělci posledních tří let.

Výstava 999 % OFF, již svým názvem poukazuje na jakýsi korporátní charakter. Tím se umělecká skupina B.H.G. vrací na začátek svého působení, kde téma korporátní identity jako uměleckého statementu hrálo důležitou roli. Základní koncept tvoří několik mentálních vrstev, které se vzájemně protínají. Primárně navazují na koncept galerie Kvalitář, věnující se, vedle současného umění, také designu a architektuře. Umělci se proto rozhodli připravit výstavu na míru prostoru a zároveň potlačit své malířství, kterému se úspěšně věnují ve své osobní kariéře. Výstava 999 % OFF je plná symbolů a odkazů protínajících časovou osu dějin umění. Umělci pracují s readymade objekty v podobě perských koberců, které zaměnili za abstraktní malbu. Nadčasové ornamenty koberců tak zastoupily tradiční představu o umění/řemesle, jsou autory perforovány a instalovány vertikálně do bizarních skulptur v prostoru.

Zbývající 1% bonus, který je zaznamenán v podobě dalších rekvizit a předmětů do pomyslného bludiště v prostorách galerie Kvalitář, může být v určitém slova smyslu čistá idea, kterou umělci s námi chtějí sdílet a mají potřebu ji přetavit do mnohovrstevnatého uměleckého díla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *