Artalk.cz

TZ: Au revoir, monsieur Gauguin

Au revoir, monsieur Gauguin / Národní galerie v Praze / Praha / 11. 3. 2019

Už v neděli 17. března skončí v Národní galerii Praha výstava vzdávající hold česko-francouzským uměleckým vztahům – Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950. Výstavu vidělo v paláci Kinských přes 35 tisíc návštěvníků. Katalog k výstavě získal bronzové ocenění jako nejkrásnější kniha světa.

Výstava vůbec poprvé mapuje pobyt českých umělců na francouzském poloostrově a ukazuje tak díla z důležité kapitoly českých modernistů, realistů i surrealistů. Výstavu, symbolicky pojmenovanou po nejvýznamnějším obrazu, který Paul Gauguin v Bretani namaloval, navštívilo doposud přes 35 tisíc návštěvníků.

Čeští umělci navštěvovali Bretaň přibližně od poloviny 19. do poloviny 20. století. V tomto období byl zájem o Bretaň dokonce tak mimořádný, že se stala po Paříži jejich druhou nejoblíbenější destinací. Na Bretani je uchvátila zejména drsná autentická krajina, moře, ale i její obyvatelé, které si ve svých dílech často romantizovali. Inspiraci hledali Češi ale i u svých francouzských současníků. Kromě samotného Paula Gaugina, zde působil například i neoimpresionista Émile Bernard či průkopník abstraktního umění Paul Sérusier.

Výstava návštěvníkům nenabízí pouze pohled na významná česká a zahraniční díla, ale i na fotografie, zápisky či korespondenci českých umělců z Bretaně. V neděli 17. března budou mít návštěvníci poslední možnost zhlédnout díla Josefa Čapka, Alfonse Muchy, Františka Kupky, Jana Zrzavého, Toyen a mnoha dalších.

Úspěšná stejnojmenná publikace

Stejnojmenná monografie k výstavě Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950 byla v letošním roce oceněna bronzovou medailí v rámci mezinárodní soutěže Nejlepší knižní design z celého světa 2019 (Best Book Design from all over the World 2019). Ocenění je udělováno v Lipsku již od roku 1963 a pro Národní galerii je to vůbec první tamější úspěch. Publikace, která již vloni získala tuzemské ocenění třetí nejkrásnější knihy o výtvarném umění, se těší velkému zájmu – momentálně je vyprodaná a NGP připravuje její dotisk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *