Artalk.cz

Globální trh s uměním roste

Celosvětový prodej uměleckých děl vykázal loni další růst. Pomohly mu hlavně vyšší výdaje bohatých mileniálů, tedy lidí narozených po roce 1982. Celkové tržby na trhu s uměním stouply o šest procent na 67,4 miliardy USD (1,5 bilionu Kč). Vyplývá to ze studie uskutečněné švýcarskou finanční společností UBS a organizátorem uměleckých výstav Art Basel.

Částka za loňský rok je druhá nejvyšší za poslední desetiletí a přiblížila se k rekordu z roku 2014. Ten činil 68 miliard USD.

Průzkum ukázal, že mileniálové jsou při nákupu umění aktivnější a častěji tak činí na internetu. Dokonce více jich je ochotno utratit za umělecká díla velké peníze než v případě vyšších věkových skupin. Mají také větší zájem o umělecká díla žen.

Prodej děl v galeriích se na celkovém prodeji podílel 54 procenty. Zbývající podíl připadl na prodej na aukcích.

Opět výrazně stoupl prodej přes internet, a to o 11 procent na rekordních šest miliard USD. Je to právě díky mileniálům, až 93 procent z nich uvádí, že koupilo umělecké dílo na internetu.

USA, Británie a Čína se na celkovém prodeji loni podílely 84 procenty. Spojené státy měly podíl 44 procent. Prodej v Číně však klesl o šest procent a v Hongkongu o 22 procent.

Lidé ve věku 22 až 37 let se za poslední dva roky na celkovém prodeji uměleckých děl v hodnotě nejméně jednoho milionu USD podíleli téměř polovinou. Tvořili přitom pouze třetinu kupujících, uvedla agentura Reuters.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *