Artalk.cz

denní tisk 8. 3. 2019

Deník Právo se, společně s Hospodářskými novinami, věnuje výstavě nově vzniklé skupiny fotografů 400 ASA, jež vystavuje ve Veletržním paláci NGP (výstava má jednoduchý název 400 ASA: Fotografie). Členy této skupiny jsou jako jediná žena Alžběta Jungrová a dále Antonín Kratochvíl, Martin Wágner, Jan Mihaliček, Karel Cudlín, Jan Dobrovský a Tomki Němec. Kurátor výstavy, fotograf a teoretik Josef Moucha, vytvořil každému zvlášť jeho vlastní prostor. V médiu převládá černobílá fotografie, výjimkou jsou pouze snímky Alžběty Jungrové. Hlavním tématem je člověk v určitém prostředí. Jana Šídu v Právu zajímá pestrost námětů a témat a uzavírá svou krátkou recenzi tezí, že takový je zkrátka náš svět – oceňuje tedy schopnost fotografů zobrazit rozličné situace, které hovoří obecněji o lidské existenci. Magdalena Čechlovská se v Hospodářských novinách věnuje výstavě podrobněji. Podle ní výstava nepůsobí dojmem mělkého povrchního hrábnutí. Cituje kurátora Mouchu a uvádí, že hlavním tématem pro tuto přehlídku byla transformace střední a východní Evropy po pádu komunismu. Čechlovská dále podrobně popisuje přístupy jednotlivých fotografů k danému tématu. Cituje též generálního ředitele NGP, Jiřího Fajta, jenž uvedl, že páté patro Veletržního paláce bude trvale určeno fotografii (není uvedeno, zda před rekonstrukcí Veletržního paláce, nebo poté, pozn. red.).

Ivan Adamovič píše v Deníku N o výstavě Zdeňka Buriana v Obecním domě. Burian je podle něj vždy vděčný a přirovnává jej ke Karlu Gottovi v hudbě. Nynější výstava je zaměřena na ilustrace exotiky a dobrodružství.  Neschází tak obálky časopisů a dobrodružných knih, často horší kvality. Mezi ty lepší patří obálky knih Jaroslava Foglara. Adamovič oceňuje, že Burian nesklouzával ke karikaturám a to ani v případě zobrazení domorodých obyvatel Afriky.

Volfův revír v magazínu ego! Hospodářských novin přináší souhrn dění kolem vyhlášení soutěže o přestavbu Veletržního paláce Národní galerie v Praze. Petr Volf vyjmenovává architekty, které chce Jiří Fajt oslovit, nebo již oslovil. Jedná se například – z těch zahraničních –  o Normana Fostera, kancelář Herzog & de Meuron nebo japonské studio Sanaa. Mezi oslovenými však jsou i Josef Pleskot, Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Stanislav Fiala, Emil Přikryl nebo John Eisler. Volf se dále věnuje historii paláce, hodnocení Le Corbusiera nebo ambicím Jiřího Kotalíka, bývalého ředitele Národní galerie, jenž je otcem myšlenky přestěhovat sbírku moderního umění do tohoto objektu. Oceňuje ambici Jiřího Fajta, avšak pochybuje, podle příkladu pražské Národní knihovny, o výsledku.

Události v kultuře České televize přinesly včera reportáž z výstavy Zdeňka Buriana v pražském Obecním domě.