Artalk.cz

denní tisk 4. 3. 2019

Jan H. Vitvar se v Respektu zabývá tvorbou malíře Patrika Hábla, který se proslavil svými bezštětcovými technikami. Vitvar píše o jeho dílech ve veřejném prostoru, mezi kterými hrají hlavní roli postní plátna zakrývající oltářní obrazy v průběhu velikonočního půstu (letos zakryje deskovou malbu Krista na hoře Olivetské od Mistra Litoměřického oltáře v galerii v Litoměřicích). Největší prostor je však věnován výstavě Re:konstrukce probíhající v pražské Ville Pellé. Hábl je zde dle Vitvara prezentován ve své nejlepší formě, ve které se nachází rovněž samotná galerie nabízející v posledních letech prvotřídní výstavy.

Jan Šída připravil pro deník Právo rozhovor se Sofií Švejdovou malující velkoformátové abstraktní obrazy. Mluvilo se o jejím odchodu na studia do Prahy v patnácti, inspiracích její malby v amerických a severských seriálech, zkušenostech s vystavováním v zahraničí a plánech na letošní sezónu. S jejím dílem se budeme moci setkat na podzim v Jiri Svestka Gallery v Praze.

„V kanceláři mám obrázek s názvem Vodňanská kachna, další se jmenuje Kuřata – můžou být také z Vodňan, a mé nejnovější Řepkové pole. Spíš než motiv, jsou to mé pocity, kdy dávám vedle sebe barvy a čekám, co z toho vznikne. Na většině obrazů jsou ptáci,“ charakterizoval svou tvorbu první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Rozhovor vyšel v Týdeníku Euro MfDnes a dále se věnuje politice.

Klub konkretistů KK3 z Hradce Králové pořádá v místní Galerii AMB výstavu svého člena Jaroslava Jebavého. Prezentována budou jeho díla z posledních několika let, ve kterých rozvíjel malbu geometrických struktur, které mají dle kurátorky Martiny Vítkové kvality barevného časoprostoru. O dnes zahájené výstavě informuje hradecké vydání MfDnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *