Artalk.cz

denní tisk 25. 2. 2019

Radim Kopáč v rubrice Kultura Týdeníku Rozhlas hodnotí výstavní program Musea Kampa. Nejprve se zaměřuje na výstavu Vitální kolaps (Ivan Pinkava a Vojtěch Míča, kurátor Petr Vaňous) a následně se krátce zmiňuje o výstavě Síla činu. Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969-2009 (kurátorka Helena Musilová). V prvním zmiňovaném případě Kopáč oceňuje přístupy obou autorů, kteří se vyjadřují monochromně a střídmě: „Nejde o kontrast, spíš o tiché, ovšem vizuálně nosné souznění plochy s objemem.“ Oproti tomu kritizuje název výstavy, jenž je v tomto případě „nejhlasitější“ a kurátorský text, jenž považuje za vyprázdněný. V případě projektu Heleny Musilové naopak vyzdvihuje její vyjadřovací schopnosti. Výběr děl však podle něj pokulhává a sklouzává do „rozpačité koláže“.

Rubrika Kultura Lidových novin dnes přináší text Jiřího Machalického, jenž se věnuje knize Jiří Šigut – Práce/Works 1985-2018, kterou vydalo nakladatelství Kant společně s Galerií výtvarného umění Ostrava. Kniha je rozdělena do několika těmatických kapitol chronologicky zpracovávajících jednotlivé etapy Šigutovy tvorby. Mezi autory patří Petr Vaňous, Martin Klimeš, Jakub Guziur a Jiří Valoch. Machalický popisuje zejména Šigutovu tvorbu, kterou charakterizuje jako konceptuální, přičemž zachycuje určitý proces nebo děj, obraz je tak často doprovázen textem.

Včerejší Události v kultuře České televize přinesly reportáž z Galerie středočeského kraje v Kutné hoře, kde byly zahájeny čtyři výstavní projekty. Mezi vystavující patří například Michal Velíšek, projekt Czechia, Pavel Tichoň a Richard Kočí. Následuje rozhovor s Richardem Drurym, šéfkurátorem GASK.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *