Artalk.cz

28. 2. 2019 / Komentovaná prohlídka výstavy Stanislav Tůma: Roky měřené světlem

Komentovaná prohlídka výstavy Stanislav Tůma: Roky měřené světlem / Leica Gallery Prague / Praha / 28. 2. 2019 v 18:00

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy „Stanislav Tůma: Roky měřené světlem“ s kurátorkou tohoto projektu Evou Heyd.

Stanislav Tůma nepochybně patří k nejvýznamnějším českým fotografům konce dvacátého století a přelomu století nového. Přestože od jeho odchodu uplynula již řada let, fotografie z jeho rozsáhlého archivu jsou stále velmi současné a zároveň reprezentují mnohé hodnoty, vlastní tomu nejlepšímu z odkazu klasické fotografie. Černobílé záběry nasnímané jeho Leicou vykazují některé společné rysy – poetickou představivost a práci s metaforou, minimalismus a jistou uvolněnost sdělení, promyšlenou kompozici a perfektní využití světla.

Výstava Roky měřené světlem se soustřeďuje především na mimořádná zátiší, která se dnes jeví z hlediska autorova uměleckého odkazu jako nejcennější. Jedna výstavní část je věnována zátiším, v nichž je lehce nadhozen nedopovězený příběh, otevřený divákově představivosti. Skupina portrétů Tůmových uměleckých souputníků potom připomene nejen atmosféru a mladé tváře bohémského světa doby minulé, ale i to, že Stanislav Tůma byl i vynikající portrétista, který dokázal ohledat duši svého modelu.

Výstavou vás provede její kurátorka Eva Heyd, která je zároveň aktivní novinářkou, fotografkou a pedagožkou. Dvacet let  žila v USA, kde pracovala jako fotografka pro nejvýznamnější newyorská muzea a galerie. Od roku 2005 opět žije v Čechách, je ředitelkou Czech National Trust.

Komentovaná prohlídka s Evou Heyd se koná ve čtvrtek 28. 2. 2019 v 18 hod. Vstup je ve stejné výši, jako běžné vstupné na výstavu (70 korun plné vstupné, 40 korun snížené).

Rezervaci si prosím zajistěte na e-mailu post@lgp.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *