Artalk.cz

denní tisk 15. 2. 2019

V deníku Právo Jan Šída píše o výstavě Praha byla krásnější než Řím. Angelo Maria Ripellino Storia Della Poesia Ceca Contemporanea – Dějiny současné české poezie, jejímiž kurátorkami jsou Martina Vítková a Petra Patlejchová a která je v Museu Kampa k vidění do 12. května tohoto roku. Ripellino navštívil Prahu poprvé v roce 1946 a následně se sem často vracel. Jeho obdiv k české poezii a výtvarnému umění se promítl zejména v jeho knize Praga Magica. Koncepce výstavy spočívá na prezentaci československého výtvarného umění a literatury pohledem cizince. Šída oceňuje zejména vizuálně velmi silný oddíl surrealistického umění.

Server Blesk.cz dnes odpoledne jako první informoval o petici, kterou podepsala necelá čtyřicítka zaměstnanců Muzea umění Olomouc, tedy téměř polovina personálu. Zaměstnanci se postavili za svého ředitele Michala Soukupa a projekt SEFO architekta Jana Šépky, jehož realizace je nyní ohrožena díky rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) vypsat nové výběrové řízení na architektonický projekt. V petici se píše: „Zpochybňování dříve chválených postupů nesvědčí harmonickému rozvoji žádné instituce. Důležité je naopak zachování správní a odborné kontinuity a schopnost ozvat se ve chvíli, kdy potenciálně hrozí, že bude právě tato kontinuita přerušena.“

Rubrika Podniky a trhy Hospodářských novin přináší článek Magdaleny Čechlovské, jenž se věnuje české expertce pracující v londýnské aukční síni Christie´s. Anna Povejšilová zde pracuje sedmým rokem v oddělení impresionismu a moderny. Mezi její největší úspěchy patří loňský prodej obrazu Františka Kupky Série C III. – Elevace. Podle Povejšilové jsou nyní nejžádanějšími českými umělci Josef Šíma, Toyen, František Drtikol, Josef Sudek nebo Jindřich Štyrský, Emil Filla a Jiří Kars. Zajímavostí je, že podle interní statistiky aukčního domu se údajně mezi lety 2014-2018 aukcí Christie´s zúčastnilo 104 českých kupců.

S dokumentární fotografkou Alžbětou Jungrovou, pravnučkou Ferdinanda Peroutky, která spolu s několika dalšími českými fotografy založila agenturu 400ASA (Karel Cudlín, Antonín Kratochvil, Tomki Němec, Jan Dobrovský, Jan Mihaliček, Martin Wágner), hovořila redaktorka Deníku N Renata Kalenská. Na konci února bude otevřena jejich výstava ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Jungrová hovoří nejen o spolupráci s těmito fotografy, ale především o nebezpečích reportážní fotografie, o Me Too a o kauze Peroutka.

Server 24zpravy.com a další deníky (Mf Dnes Praha, blesk.cz, novinky.cz ad.) dnes informují o započetí demolice budovy Transgasu, po jejímž dokončení majitel, kterým je společnost HB Reavis, hodlá pozemek dále prodat. Jedná se o smutnou tečku za snahou o prohlášení budovy národní kulturní památkou, které zhatilo Ministerstvo kultury ČR.