Artalk.cz

Archeologové objevili v Pompejích fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovanou fresku bájného Narcise, který zamilovaně pozoruje svůj odraz na vodní hladině. Nález dnes oznámila agentura ANSA s odvoláním na dočasnou ředitelku archeologického areálu Alfonsinu Russovou.

V ložnici stejného domu byla loni v listopadu nalezena smyslná freska Lédy, kterou podle antického mýtu oplodnil Zeus (v římské verzi Jupiter), proměněný v labuť. Oba motivy – jak Narcis, tak Léda s labutí – byly ve výzdobě domů tohoto antického města běžné.

„Krása místností nás vedla k tomu, že jsme změnili plán a budeme pokračovat ve vykopávkách,“ uvedla Russová. „To nám umožní v budoucnosti zpřístupnit přinejmenším části tohoto domu veřejnosti,“ dodala.

Na konci minulého roku archeologové v Pompejích narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Soudí tak na základě nalezených popruhů a „moderního“ sedla ze dřeva a bronzu.

Loni patřil k nejzajímavějším nálezům muž, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu, zmíněná freska Lédy s labutí či místnost domácího oltáře s bohatě malovaným výjevem ze zahrady.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, byl zničen při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis. Pompeje patří mezi jedno z nejvíce navštěvovaných míst v zemi.

Z nápisu uhlem na zdi, který archeologové loni nalezli v neprobádané části antického přístavu loni v říjnu, odborníci odvozují, že Pompeje zanikly v říjnu, a nikoli v srpnu roku 79.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *