Artalk.cz

TZ: Ondřej Strnadel

Ondřej Strnadel / Proměny / kurátor: Leszek Wojaczek / Galerie Kaple/  Valašské Meziříčí / 13. 2. – 5. 4. 2019

Rodák z Valašského Meziříčí představí v Galerii Kaple své skleněné objekty

Zima ve znamení skla. Uprostřed února proběhne v Galerii Kaple slavnostní vernisáž výstavy rodáka z Valašského Meziříčí Ondřeje Strnadela. Samostatný výstava s názvem Proměny bude zahájena v 18 hodin společně s výstavou Ateliéru skla UTB ve Zlíně pod vedení Petra Stanického ve vedlejší Galerii Sýpka.

V každém oboru lidské tvůrčí činnosti platí, že na to, aby se z řemesla stalo umění, je třeba více než dokonalého zpracování. Ondřej Strnadel rodák z Valašského Meziříčí, své především z geometrických tvaru kruhu nebo oválu vycházející objekty, oživuje rafinovanými deformacemi. Sklo v pevném stavu si díky nim stále uchovává magický půvab své žhavé tekuté duše. Pozorovatel tak má pocit, že když se otočí, objekt muže změnit svou podobu. Tento klid neklidu, jenž je syntézou autorova rukodělného umu a umělecké představivosti, dodává Strnadelovým dílům na osobitosti a zajímavosti.

Ondřej Strnadel si se sklem rozumí a ono rozumí jemu. Je proto radostí moci být jejich rozhovoru nablízku, dívat se – a napínat uši.

Práce se sklem byla v rodině Ondřeje Strnadela (1979) tradicí, věnoval se mu totiž celý svůj život jeho otec v místních sklárnách. Od roku 1993 autor zadal studovat na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Po studiu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci studoval v Ateliéru Průmyslového designu pod vedením profesora Pavla Škarky na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne. V současné době pracuje jako pedagog v Ateliéru Design skla Fakulty multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíne a učí na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí.

Výstavu Ondřeje Strnadela v meziříčské Galerii Kaple a výstavu žáků Petra Stanického v ateliéru skla na UTB ve Zlíně bude možné shlédnout do 5. dubna ve všední dny mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Více informací naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *