Artalk.cz

Umělec má cenu / Cena od Zbyňka Baladrána zná své finalisty roku 2018

Po sečtení hlasů v anketě ceny pro umělce starší 35 let, kterou letos tituluje jméno posledního laureáta Zbyňka Baladrána, vzešlo pět finalistek a jeden finalista: Barbora Klímová, Lenka Klodová, Markéta Othová, Pavla Sceranková, Jiří Skála a Sláva Sobotovičová.

Cena je předávána jako gesto mladší generace tvůrců a teoretiků vůči generaci starších umělců a umělkyň. Jedná se zejména o uznání, které je zprostředkováno vybranému umělci, na jehož volbě se podílí více než 500 osob z celé České republiky, kterým v době hlasování není 35 let. Ze součtu došlých hlasů vzniká skupina pěti až sedmi finalistů. Čtyřčlenná porota sestavená ze začínajících umělců, kurátorů, teoretiků, historiků a fanoušků umění navštíví během února ateliéry všech finalistů a na základě těchto setkání pak vybere laureáta nebo laureátku, která obdrží štafetu po Zbyňku Baladránovi, vítězi z minulého roku.

Aktivita Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit, kdo je pro mladší generaci autoritou a kdo má její respekt. Po Jiřím Kovandovi, Vladimíru Skreplovi, Adrieně Šimotové, umělecké dvojici Lukáš Jasanský a Martin Polák, Václavu Stratilovi, Daliboru Chatrném, Vladimíru Kokoliovi, Martinovi Zet, Karlu Malichovi, Vladimíru Havlíkovi, Jiřím Surůvkovi a Anně Daučíkové je garantem ceny Zbyněk Baladrán.

www.laureat.cz

www.facebook.com/umelecmacenu

https://www.instagram.com/umelecmacenu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *