Artalk.cz

Hostujícím umělcem na AVU bude člen slovinské umělecké skupiny IRWIN Borut Vogelnik

Ateliér hostujícího umělce na AVU povede v letním semestru AR 2018/2019 Borut Vogelnik, člen umělecké skupiny IRWIN. Jeho úvodní přednáška proběhne v aule AVU ve čtvrtek 14. února 2019.

Skupina IRWIN je známá díky velkorysým malířským instalacím přivlastňujícím si avantgardní umění i jazyk propagandy, spoluprací se skupinou Laibach (NSK) a také díky umělecko-archivnímu projektu East Art Map, 2002 – . Ten ve své době propojil umělce a umělkyně napříč celou Východní Evropou a předložil první celistvý obraz neo-avantgard v regionu, což skupině přineslo celosvětový ohlas. IRWIN bude reprezentovat jeden z nejagilnějších členů Borut Vogelnik.

Atelierové aktivity IRWIN v Šalounu umožní otevřít dlouhodobější úvahu kolem formulace umělecké praxe jako současné avantgardy, pojmenování jejích vztahů k historii, neo-avantgardám i rezistence a kritiky jako výchozího bodu tvorby. Ve vztahu k dobovému fenoménu východoevropského umění bude položena otázka, jaké koncepce máme k dispozici pro pochopení dění v post-socialistické Evropě, anebo jestli jde o rozdělení, které již neexistuje.

Těmto šířeji formulovaným otázkám se bude program hostujícího umělce/umělkyně věnovat spolu se studenty, pedagogy, externisty a napříč ateliéry a dalšími pracovišti AVU v průběhu tří semestrů školních let 2019-2020.

Uzávěrka pro podání přihlášek je 20.února 2019 !

Borut Vogelnik, *1958, žije a pracuje v Lublani. Je spoluzakladatelem skupiny IRWIN, v současnosti působí jako profesor na Akademii výtvarného umění v Ljublani.

Skupinu IRWIN založili v roce 1983 Dušan Mandić (1954), Miran Mohar (1958), Andrej Savski (1961), Roman Uranjek (1961), Borut Vogelnik (1959). Společne s hudební skupinou Laibach a divadelním souborem Gledališče Sester Scipion Nasice, tvořili hlavní složku kolektivu Neue Slowenische Kunst, který vznikl o rok pozdeji v roce 1984. Na začátku roku 1990 umělecký kolektiv NSK přetransformoval svoji organizaci na Stát v čase (State in Time), jehož aktivity IRWIN realizuje až do současnosti, například na NSK State Pavillon, 57. Biennále v Bentákách, 2017. IRWIN se účastnil a účastní stovek výstav na různých světadílech, vydal dlouhou řadu publikací a katalogů. Kompletní soupis aktivit na

http://www.irwin-nsk.org/

dále:

http://www.eastartmap.org/

http://times.nskstate.com/

Stáž v Ateliéru hostujícího umělce je bezplatná pro studenty všech uměleckých škol. Přihlásit se na stáž můžete na studijním oddělení AVU, U Akademie 4, Praha 7. Pro více informací ohledně stáže v AHU prosím kontaktujte asistenta MgA. Tomáše Džadoně tomas.dzadon@avu.cz, tel.: 731 577 153