Artalk.cz

TZ: Centrum DOX vykročilo do nové dekády

Centrum DOX vykročilo do nové dekády / Centrum současného umění DOX / Praha / 17. 1. 2019

Centrum současného umění DOX na podzim oslavilo 10. narozeniny. U příležitosti vstupu do druhého desetiletí své existence pořádá v sobotu 26. ledna den otevřených dveří s celodenním programem. Návštěvníky čekají komentované prohlídky aktuálních výstav i nově otevřeného multifunkčního sálu DOX+. Připravené jsou také workshopy, interaktivní programy, dílny pro rodiče s dětmi či neformální večer se zakladatelem DOXu Leošem Válkou a jeho hosty.

Jak dlouho bude na střeše DOXu kotvit vzducholoď? Proč vypadá fasáda nového multifunkčního sálu DOX+ jako pohovka Chesterfield? Kde se v DOXu vzali astronauti z NASA? Je k dešifrování jazyka současného umění potřeba slovník? A jak se dá přežít deset let v čele největší soukromé umělecké instituce v Česku? Na podobné otázky možná zazní odpovědi během neformálního večerního programu s názvem ParaDOXní kabaret, kterým celodenní sobotní program vyvrcholí. Zakladatele a ředitele DOXu Leoše Válku a jeho hosty v něm bude zpovídat novinář Jindřich Šídlo.

Během odpoledního programu čeká návštěvníky například setkání s frontmanem kapely Tata Bojs a multimediálním umělcem Milanem Caisem. Mohou s ním absolvovat komentovanou prohlídku výstavy TATA 30JS, během které promluví o řadě svých instalací a kontextu, ve kterém vznikaly.

Komentovaná prohlídka výstavy Vítejte v těžkých časech je zase pro ty, koho zajímají problémy dnešního světa a nechtějí k nim zůstat neteční. Největší výstavní sál DOXu se dočasně proměnil v tělocvičnu, kde si každý může potrénovat nejen své tělo, ale i duši.

A koho více zajímá samotná budova DOXu a jeho zákulisí, může se vypravit na komentovanou prohlídku DOX jako ho (ne)znáte. Provedeme vás labyrintem výstavních sálů, chodeb, teras a schodišť a ukážeme vám i ta nejutajenější zákoutí. Nápaditou a originální architekturu nově přistavěného multimediálního sálu DOX+ představí zájemcům jeho architekt Petr Hájek.

Na své si přijdou i zájemci o svět digitálních médií. V rámci výstavy #DATAMAZE budou moci navštívit workshop Datový detox zaměřený na téma naší závislosti na počítačích či záznam divadelního představení #jsi_user studia Ypsilon o člověku neschopném běžného života, kterému internet nahrazuje veškeré sociální kontakty.

O tom, že duchové straší i na internetu a sociálních sítích, se budou moci poučit i rodiče s dětmi, kteří navštíví výtvarnou dílnu Duchové ulice. A pokud je více zajímají příběhy o Gulliverových výpravách za dobrodružstvím, připravili jsme pro ně výtvarnou dílnu Gulliverova cesta do fantazie.

Výstavy budou otevřeny od 10 do 20h a ve Vzducholodi Gulliver si návštěvníci budou moci poslechnout záznamy z palubního deníku. Nebude chybět ani dětský koutek s aktivitami pro nejmenší či tradiční podvečerní posezení u venkovního ohně. Po skončení večerní části programu bude k tanci a poslechu své oblíbené hity pouštět DJ Mardoša.

DOX 10
KDY: 26. 1. 2019
KDE: Centrum DOX, Poupětova 1

PROGRAM

10:00,12:00 – #jsi_user – záznam představení studia Ypsilon v rámci výstavy #DATAMAZE
14:00 – 16:00 Gulliverova cesta do fantazie a Duchové ulice – rodinné výtvarné dílny
16:00 DOX jak ho (ne)znáte – komentovaná prohlídka po méně známých zákoutích DOXu
16:30 Datový detox – workshop zaměřený na téma naší závislosti na počítačích
16:30 Obyčejné hrdinství – interaktivní program k jevu „efekt přihlížejícího“
17:00 Vítejte v těžkých časech – komentovaná prohlídka výstavy
17:00 DOX+ s architektem Petrem Hájkem – prohlídka nového multifunkčního sálu
18:00 Tata Bojs – komentovaná prohlídka výstavy s Milanem Caisem
20:00 ParaDOXní kabaret, aneb vše co jste nechtěli vědět o DOXu a báli jste se zeptat –  10 let DOXu očima Leoše Války a hostů; moderuje Jindřich Šídlo
21:30 DJ Mardoša hraje k tanci a poslechu

Vstup zdarma

To nejdůležitější o DOXu:

Centrum DOX je největší soukromou neziskovou institucí zaměřenou na současné umění v České republice. Vzniklo díky soukromé iniciativě přestavbou bývalé továrny v pražské čtvrti Holešovice. Jeho posláním je vytvářet prostředí pro zkoumání, prezentaci a diskuzi o zásadních společenských tématech, kde vizuální umění, literatura, „živé umění“ a další disciplíny umožňují kritický přístup k realitě dnešního světa.

Během 10 let své existence DOX připravil více než 200 výstavních projektů českých i zahraničních umělců a přes 2 000 programů pro širokou veřejnost a školy. Typickým rukopisem DOXu se staly tematické výstavy, které, spolu s konferencemi, panelovými diskusemi, filmovým projekcemi či interaktivními workshopy otevírají diskuzi o aktuálních společenských otázkách. Důležitou součástí dramaturgie DOXu jsou dlouhodobě také vzdělávací programy pro studenty základních a středních škol, které kladou důraz především na rozvíjení schopnosti kritického myšlení.

Poté co původní holešovickou továrnu objevil na počátku nového tisíciletí podnikatel Leoš Válka, který se vrátil po 15 letech z emigrace v Austrálii, ustoupil od svého původně komerčního záměru a spolu se svým tehdejším partnerem Robertem Aafjesem  investoval do proměny budovy na Centrum současného umění. Projekt architekta Ivana Kroupy byl v roce 2009 nominován na prestižní architektonickou cenu Mies van der Rohe a v roce 2010 jej prestižní publikace Phaidon Atlas of World Architecture zařadila na seznam nejzajímavějších staveb desetiletí.

DOX se v posledních letech rozšířil o nové prostory, což umožnilo i přesah dramaturgie do dalších uměleckých oblastí a provázání výstavního programu s literaturou a scénickým uměním.

V roce 2016 se na střeše Centra DOX objevila unikátní architektonická intervence – 42 m dlouhá a 10 m široká ocelovo-dřevěná konstrukce inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku 20. století. Jejími autory jsou architekt Martin Rajniš a zakladatel a ředitel DOXu Leoš Válka. Vzducholoď Gulliver se stala místem pro setkávání současného umění a literatury.

V roce 2018 se pak DOX rozšířil o technicky špičkově vybavený multifunkční sál DOX+, který vznikl podle návrhu architektonického studia Petr Hájek Architekti. Slouží především scénickým uměním – divadlu, tanci, hudbě, filmu či performance. Také sál DOX+ byl v roce 2018 nominován na evropskou architektonickou cenu Mies van der Rohe.

I v nové dekádě mottem Centra současného umění DOX zůstává:

„V době, kdy stále více lidí myslí nebezpečně stejným způsobem, schopnost umění znejistit třeba jen na chvíli naše obvyklé způsoby vnímání může být jeho největším přínosem.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *