Artalk.cz

denní tisk 11. 1. 2019

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích připravila výstavu Radostné poselství do neznáma výtvarnice Anny Zemánkové. „Květiny a rostliny se rozpínají a kvetou naprosto nezávisle na lidské vůli, jako by v nich autorka toužila vidět nějakou snovou džungli. Jiné práce evokují mapy prastarých říší či půdorysy dávno zaniklých megapolis zapomenutých civilizací,“ popisuje práci umělkyně, jež se věnovala snovým vegetabilním motivům, Jan Šída v Právu.

Petr Volf v magazínu ego! Hospodářských novin přibližuje životní příběh malíře Bohumila Kubišty, předčasně zemřelého v 34 letech na španělskou chřipku. Jeho život by dle Volfa vydal na celovečerní film – neúspěšně se pokoušel o studium malby na několika školách, aby se stal profesionálním dělostřelcem aktivně se účastnícím bojů 1. světové války. Zůstal však věrný i umění: „Styly si snadno osvojuje a rozvíjí je po svém: jeho intelekt a analytické schopnosti vysoce převyšují možnosti jeho kolegů,“ píše Volf.

Karlovy Vary by rádi nechali zhotovit jezdeckou sochu Karla IV. dle návrhu Michala Gabriela, jehož dílo v roce 2017 zvítězilo ve výtvarné soutěži. „Se zástupci Rotary Clubu a Kanceláří architektury města jsme toto téma obnovili a požádali kancelář, jestli by mohla vytipovat lokality, kam by se taková socha případně hodila, abychom o tom jednali,“ uvedla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová. Více v regionální MfDnes.

V časopise Téma vyšel rozhovor s malířem Lukášem Havrdou. S Luborem Černohlávkem se bavil o své práci v České televizi, kde pracuje jako malíř pozadí a patinér. „Od řemesla, které musím dělat podle předlohy, utíkám ve volné tvorbě ke své vlastní fantazii, kdy se nemusím ničemu přizpůsobovat. Nechám se sice inspirovat skutečným objektem, situací, která mě zajímá. Ale zbytek už je produktem mé fantazie, mého cítění,“ charakterizuje Havrda vlastní volnou tvorbu. Hodně se mluvilo i o brutalismu, jímž je malíř fascinován.

Mozaice ČRo Vltava Tomáš Souček představil novou výstavu v Galerii Meetfactory. Věnuje se dílům ze severní Evropy a Pobaltí založených na skutečných událostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *