Artalk.cz

TZ: Stanislav Tůma

Stanislav Tůma / Roky měřené světlem / kurátorka: Eva Heyd / Leica Gallery Prague / Praha / 11. 1. – 3. 3. 2019

I když existuje řada momentů, které tvorbu Stanislava Tůmy spojují s tím nejlepším v klasické černobílé fotografii, na prvním místě je to především jeho využití světla jako nejdůležitějšího výrazového prostředku. Fotografie je obraz „malovaný” světlem a toho byl Tůma věčným hledačem. Světlo, stín či ozářené struktury podněcovaly jeho představivost a prostřednictvím jeho vidění zázračně a poeticky transformovaly šedou realitu. Patřil k umělcům, pro něž bylo fotografování základní bytostnou potřebou; byl chodcem, který nikdy nezapomněl svou Leicu doma. Hledal své záběry vždy v přesném světle – a někdy (i obráceně) jen přesné světelné paprsky a odrazy přítomných objektů. Kromě lyričnosti a svébytné práce s metaforou vykazují jeho vždy černobílé fotografie některé další společné rysy – jsou jimi cílený minimalismus a jistá uvolněnost sdělení.

Mnohé Tůmovy fotografie jsou pouhými fragmenty okolí – zátiší zachycující venkovní či vnitřní prostory, nebo jejich detaily. Fungují právě na principu neobyčejného osvětlení a kompozice, jejichž volba je posunuje daleko za hranice popisu reality, kde nabývají nových významů. Jinou skupinou jsou fotografie, které v sobě skrývají, díky své jisté narativnosti, nedopovězené a lehce načrtnuté příběhy, které jako by byly statickými souputníky snímků nové filmové vlny, jež si pohrávala s napětím nevysloveného. Stanislav Tůma byl také milovníkem Malé Strany a jejím dvorním fotografem, takže se díky jemu zachovala podoba tohoto prostředí ve své neopakovatelné atmosféře druhé poloviny minulého století. Malostranskou součástí byli i jeho přátelé a známí z uměleckého a bohémského kroužku, které fotograf portrétoval s lehkostí a přesným smyslem pro jejich charakterizující osobnost-ní rysy. Po Tůmově předčasném odchodu se zachoval neuvěřitelně bohatý archiv, ze kterého je možné vybírat celé tematické skupiny originálních černobílých zvětšenin. Tato výstava se soustřeďuje především na mimořádná zátiší, která se dnes jeví v rámci jeho uměleckého odkazu jako to nejcennější.

Nikdy nefotografoval na velký formát. Kinofilm a lehká kamera mu zprostředkovaly potřebnou svobodu pohybu a určitou neokázalost jeho výpovědi. Tůma měl možnost díky svému švédskému pasu procestovat a „profotografovat“ severní Evropu, Anglii, Spojené státy americké a Afriku v době, kdy byly naše hranice pro většinu lidí pevně uzavřeny. Pro jeho vnímání to bylo velmi důležité – přinesl si zpět domů nejen uměleckou i praktickou zkušenost ze západu, ale i nadhled a odvahu pro svobodu vyjádření, které nezná žádná zbytečná tabu.  Stanislav Tůma je představitelem květinové generace – s celou její vřelostí, romantičností, netradičními příměry a vztahem k nejobyčejnějším věcem. Přitom je ale v jeho tvorbě pevně zakotvený odkaz české klasické a avantgardní fotografie, jíž si neobyčejně vážil a vědomě na ni navazoval. Právě toto zvláštní propojení staví dílo Stanislava Tůmy na významné a nezaměnitelné místo v české fotografii.

Stanislav Tůma se narodil 11. července 1950 v Chebu. Od dětství se zajímal o fotografii, ale na přání rodiny začal studovat hotelovou školu. Tady však vydržel jen dva roky, pak se odstěhoval od rodiny a živil se jako diskžokej. Nakonec si našel byt v barokní vile na úpatí Petřína. Dům se stal centrem, kde se scházeli jeho přátelé umělci, a Malá Strana Tůmovým osudem.
Od roku 1969 začíná fotografovat profesionálně. V sedmdesátých letech fotografuje převážně českou hudební scénu, divadlo a architekturu. V roce 1980 se stěhuje do Švédska, později do Amsterdamu.
Vystavuje v evropských muzeích a galeriích (Canon Photo Gallery, Amsterdam, 1981; Kunstindustri- museum, Kobenhaven 1983, Ny Carlsberg Glyptotek, Kobenhavn 1984, Henie-Onstad Kunstsentret, Oslo, 1984). Publikuje v evropských fotografických časopisech a jeho práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách. Získává Kulturní cenu Státní kulturní rady Švédska ve Stockholmu (1982). V Holandsku vychází jeho první fotografická kniha Women s básněmi Jaroslava Seiferta.
Na jaře 1990 se vrací natrvalo do Prahy. Malá Strana a Hradčany se stávají hlavním tématem jeho volné tvorby. Ve stejné době vznikají další soubory: zátiší, akty a portréty. Vedle svých autorských výstav řadu let organizuje skupinové výstavy fotografů a výtvarníků v Čechách, ale i v zahraničí.
Jeho první velká souhrnná výstava v České republice se konala ve výstavní síni Mánes na jaře 1994. V Praze vydává svoji další knihu Suburbium Pragense, oceněnou titulem Fotografická publikace roku 1997. Kniha Prager Motive in Fotos und Poesie získala ocenění Nejlepší fotografická publikace s textem v roce 2004.
Poslední důležité výstavy Tůmových prací proběhly v roce 2000 v rámci projektu Praha 2000 – Evropské město kultury na Staroměstské radnici a v roce 2006 pak výstava Pražské fragmenty v Muzeu hlavního města Prahy. Ministerstvo zahraničních věcí ČR představovalo Tůmovy práce po celé Evropě prostřednictvím Českých center: ve Stockholmu, Berlíně, Budapešti, Moskvě, Varšavě, v Sofii.
Stanislav Tůma zemřel 14. září 2005 v Praze.

Kurátorka výstavy Eva Heyd vystudovala žurnalistiku na Karlově univerzitě a působila pak od konce sedmdesátých let jako profesionální fotografka a novinářka. V roce 1985 odešla do USA, kde žila dvacet let a pracovala jako fotografka pro nejvýznamnější muzea a galerie v New Yorku. Ve své vlastní volné tvorbě se soustřeďuje na umělecké projekty, které experimentují s využitím fotogra-fického obrazu. Vystavovala v galeriích v New Yorku a dalších místech USA stejně tak jako v Evropě.
V roce 2005 se vrátila do Čech a usadila se v Rožmitále pod Třemšínem. V současné době je ředitel-kou Czech National Trust a funguje jako manažerka různých projektů této neziskové organizace usilující o záchranu kulturního dědictví. Je také aktivní jako novinářka, fotografka a autorka. Učí fotografii a je kurátorkou výstav.

Výstava je sestavena z dobových autorských tisků.

Doprovodný program:

28. 1. 2019, 19 hod – beseda s Evou Heyd, s Jiřinou Borkovcovou a Richardem Drurym
28. 2. 2019, 18 hod – komentovaná prohlídky s kurátorkou výstavy Evou Heyd
rezervace míst na obě akce je možná na mailu post@lgp.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *