Artalk.cz

denní tisk 28. 12. 2018

Pavel Vokatý v Lidových novinách představuje výstavy roku 2019. Láká na Arthura Jafu do Rudolfina nebo na výstavy Galerie hlavního města Prahy. Národní galerie příští rok otevře dvě stálé expozice – staré mistry ve Schwarzenberském a umění 19. století ve Veletržním paláci. Z regionů Vokatý uvádí Brno (Moravská galerie začne postupně otevírat Místodržitelský palác a opět se sem přesune výstavy finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého) a humpoleckou 8smičku, kde začne výstava o typografii.

Výhled do příštího roku v kulturní scéně nabízí rovněž Hospodářské noviny. Magdalena Čechlovská vybrala tři výstavy: Galerie Václava Špály nabídne projekt kurátorovaný Jiřím Davidem nabízející reflexi díla Marcela Duchampa. Veletržní palác Národní galerie bude hostit výstavu Alberta Giacomettiho a brněnská Fait Gallery utopické projekty Karla Malicha.

V Pátku Lidových novin vyšel článek srovnávající bytovou kulturu roku 1918, 1968 a 2018. „Roky 1918 a 1968 jsou v české historii přelomové a přinesly s sebou zásadní změny, které zanechaly svou stopu i v interiéru. Přesto z obýváků daných let dýchá duch doby a můžeme jejich pomocí pochopit, jak se žilo a žije,“ míní Marie Vejvodová a na základě vyjádření kurátorek uměleckoprůmyslových sbírek představuje typické domácnosti toho kterého roku.

V rámci seriálu Zapomenuté osudy připomněl Petr Kubát v jihočeské MfDnes život a tvorbu výtvarníka Jana Hally, který zemřel před třiceti lety. „Ať se dotkl rydla či dláta, vždy pracoval s plným nasazením, s vůlí a touhou dosáhnout maxima sebevyjádření. A nejen to. Všechno, co ztvárnil, poznamenal jak svým osobitým výtvarným rukopisem, tak uceleným pohledem na svět,“ vyznal se po jeho smrti spisovatel Věroslav Mertl, který byl Hallovým blízkým přítelem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *