Artalk.cz

denní tisk 27. 12. 2018

Jan Šída v deníku Právo krátce zrekapituloval rok 2018 z pohledu výtvarného umění. Připomněl osmičková výročí, trh s uměním (nejdražším vydraženým dílem českého umělce byl obraz ML Josefa Šímy prodaný za 36 milionů korun). Za nejlepší výstavu Šída považuje Invazi 68 Josefa Koudelky následovanou Anatomií skoku do prázdna v ZČG a výstavu Sudek, Funke, Drtikol v OGL.

Liberecký kraj plánuje na okraji Českého Dubu postavit centrální depozitář pro sbírky svých příspěvkových organizací. Ty jsou nyní roztroušeny v nevyhovujících podmínkách na několika místech kraje. Depozitář má být pasivní stavbou a navrhne ho brněnské studio Adam Rujbr Architects, které má s podobnými stavbami zkušenosti. Depozitář by měl vyrůst do pěti let. Informuje liberecká MfDnes.

V MfDnes vyšel rozhovor s vnukem a pravnukem Josefa Lady, kteří se starají o odkaz svého předka – spravují internetové stránky s e-shopem a autorská práva malíře. „Měl jisté oblíbené motivy, mezi které řadíme ty vánoční a zimní výjevy. V pozdějším věku dělal díla i na objednávku a lidé si u něj objednávali právě zimní motivy. Snažil se vyhovět, ale nestíhal. Díky tomu, že zimní motivy pravidelně vycházejí na pohlednicích, jsou dnes asi nejznámější.“ Mluvilo se rovněž o roku 2027, kdy budou autorský práva Josefa Lady uvolněna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *