Artalk.cz

denní tisk 20. 12. 2018

Ve středočeském vydání MfDnes vyšel rozhovor s Janou Šorfovou, od roku 2011 ředitelkou Galerie středočeského kraje. Mluvilo se o proběhlých úspěšných výstavách a plánech do budoucna. „Rozhodně chci (…) zmínit výstavu Jiřího Trnky, která je pro celou galerii velice důležitá. A jelikož zde akce probíhají ve velkém, máme v plánu přestavět na kongresové centrum parkovací dům v našich zahradách. Zde by v budoucnu mohly být koncerty, konference a případně by zde mohla hostovat i divadla.“

V Literárních novinách představili ústecký umělecký projekt Deska, díky kterému se ve veřejném prostoru čtvrti Střekov střídají současní středoevropští umělci. V loňském roce zaujala například instalace Waserfall od Patrika Hábla: „„Průběh malby byl zároveň jakousi performancí, na jejímž začátku jsem si vymezil časový úsek práce, a ten se snažil naplnit. Byl to dlouhý maraton v tropických vedrech, větru a nakonec i dešti,“ sdělil malíř.

Další text v Literárkách se věnuje výstavě koláží, kterými se zabýval herec Miroslav Horníček. Jsou k vidění v pražské Galerii Smečky. Při výrobě koláží mohl Horníček uplatnit svůj vrozený talent pro improvizaci, přesto jsou jeho výtvory nepochybně do hloubky promyšlené.

Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery v pražském Mánesu připravila výstavu malíře a designéra Pavla Trucly. „Dílo Pavla Trucly osciluje mezi dvěma krajními body. Z jedné strany je cítit jeho okouzlení posmutnělou krajinou a její sychravou krásou, ale zároveň je markantní, že touží vyjádřit svůj vnitřní pocit. Pocit, na jehož základě vnímá přírodu především jako vnitřní odraz něčeho ideálního a neuchopitelného,“ míní Jan Šída v deníku Právo.

Marek Gregor napsal pro Reflex obsáhlý text o českých graffiti umělcích, tvořících jako druhá generace jádro české scény v 90. letech, a jejich dnešní tvorbě a veřejnému působení. Čerství čtyřicátníci především vzpomínali na někdejší graffiti scénu, přiblíženo však je i jejich současné působení – ať již umělecké (výtvarné, hudební, filmařské), tak čistě pracovní.