Artalk.cz

denní tisk 17. 12. 2018

Jan H. Vitvar v časopisu Respekt publikuje článek věnující se obsáhlé biografii Františka Kavána, která právě vyšla v nakladatelství S. V. U. Mánes. Jejím autorem je Michael Zachař, jenž seskupil oeuvre umělce v počtu 1800 děl. Vitvar v článku popisuje peripetie Kavánova života a způsob, jakým Kaván, ovlivněn spolu s Antonínem Slavíčkem impresionismem, maloval. Krajinu prý zachycoval tak, jak se mu dostávala pod kůži.

INDEX Lidových novin v rubrice Názorový index otiskl krátký fejeton Lászla Bogára, maďarského ekonoma a filozofa. Bogár se zabývá dílem umělecké dvojice Tao a Suz, které se vyskytlo na londýnských ulicích a zobrazuje bývalého papeže Benedikta XVI. s přízrakem. Výjev je komentován slovy: „Uctívání špatného mistra vážně škodí vaší duši.“ Bogár vyjadřuje své rozladění ze způsobu, jakým umělci upozorňují na neřád a chaos tohoto světa, aniž by navrhovali konstruktivní řešení. Naopak, podle Bogára, vnášejí další zmatek.

V časopisu Týden je možné si přečíst rozhovor s fotografem Jindřichem Štreitem, jehož autorem je Ivan Motýl. Tématem rozhovoru se stává věznice jako téma fotografií, ale také jako prožitá zkušenost fotografa, aktuální tvorba a způsob Štreitovy práce: „Že bych přišel do hospody a začal fotit? To mě nezajímá. Pracuji koncepčně a musím mít předem dané téma, na kterém začnu dělat. Ano, líbí se mi tady, mohl bych vyfotit třeba tam toho čtenáře nad pivem, ale to je proti mým zásadám. To by byla pouhá zajímavost, já chci lidi napřed dobře poznat, teprve pak mačkám spoušť.“

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *