Artalk.cz

denní tisk 13. 12. 2018

Marek Gregor se v Respektu věnuje nové instalaci v Salmovském paláci Národní galerie. Kurátor Otto M. Urban zde, pod názvem Možnosti dialogu, představuje světové umění ze sbírky manželů Hoffmannových spolu s českým současným uměním. „Tvůrci instalace z NGP přislíbili výstavu pravidelně obměňovat a to je dobře, bude alespoň o další důvod víc se do Salmovského paláce vracet,“ píše Gregor a dodává, že se specifickým nevýstavním prostorem paláce si výstava poradila výborně.

V deníku Právo vyšel článek Jana Šídy o výstavě ke třiceti letům skupiny Tata Bojs, která probíhá v pražském DOXu. „Podstatou je neuchopitelnost, protože v nepřehledném betonovém prostoru galerie čekají na návštěvníka za každým rohem divnosti a duševní či tělesné zážitky. Jediným vodítkem je pletenec černých kabelů, který vyjadřuje fakt, že bez nich se kapela nikdy neobejde.“ Šída doporučuje výstavu absolvovat jako fanoušek kapely i umění Milana Caise, jejího frontmana.

V deníku E15 vyšel rozhovor s designéry a pedagogy UMPRUM Ronym Pleslem a Maximem Velčovským. Mluvilo se hodně o možnostech spolupráce mezi ateliéry a jejich studenty a komerční sférou: „My se snažíme vychovat na prvním místě kreativce, kteří budou později udávat tón a firmy je budou samy žádat. Na to samozřejmě nemají všichni, tak pyšní zase nejsme.“ V rozhovoru rezonuje i zodpovědnost designéra – musí navrhnout takový produkt, který se bude prodávat a zajistí práci ostatním.

Do Krajské galerie výtvarných umění ve Zlíně se přesunula retrospektivní výstava Milana Knížáka Žít jinak. Informují Události v kultuře na ČT art. Další zprávou z výtvarného umění je výstava Filipa Dvořáka, laureáta Ceny kritiků za mladou malbu, probíhající v Galerii kritiků v Praze.