Artalk.cz

TZ: Jan Merta

Jan Merta / 70 % umělce, 30 % tramvajáka / Galerie Zdeněk Sklenář / Praha / 6. 12. 2018 – 26. 1. 2019

Galerie Zdeněk Sklenář připravila k šedesátým šestým narozeninám Jana Merty samostatnou výstavu nazvanou Jan Merta – 70 % umělce, 30 % tramvajáka. Prezentované obrazy, kresby a objekty od konce 80. let po nejnovější, dosud nezveřejněné práce pocházejí převážně ze sbírky a okruhu Galerie Zdeněk Sklenář a z majetku autora. K výstavě vychází narozeninová kniha obsahující fotografie a reprodukce nejenom vystavených děl a rozhovory s osobnostmi blízkými Galerii Zdeněk Sklenář a s Mertovými přáteli.    

Výstava jednoho z nejvýraznějších současných umělců Jana Merty představuje intimní retrospektivu Mertových děl, vymezenou časovým údobím od konce 80. let po nejnovější práce. Obrazy, práce na papíře a objekty jsou v autorské instalaci Jana Merty vázány na osobní prožitky, myšlenkové konstrukty a vizuální meditace nejen o poslání umění, ale často o absurdnostech i překvapivých krásách života.

„Výstava je poctou Janu Mertovi, kterého řadím vedle Sýkory, Boštíka, Grygara a Malicha k nejvýznamnějším malířům historie a zcela jistě současnosti,“ říká galerista Zdeněk Sklenář, který průběžně Mertu zařazuje do výstavního programu galerie formou samostatných a skupinových výstav.

U příležitosti své nejnovější výstavy si Merta dovoluje od své tvorby poněkud poodstoupit a dívat se na svět umění jinýma očima. Tomu odpovídá i název výstavy – autor se cítí nejen jako umělec, ale zároveň v sobě objevuje polohu „tramvajáka“. Ten je ostatně ústředním obrazem i motivem výstavy. Obraz Tramvaják II z roku 2011, na němž autor pracoval více než dva roky, je inspirován filmovým snímkem Akiho Kaurismäkiho Mraky odtáhly, v němž hlavní hrdina, řidič tramvaje, svérázným způsobem hledá cestu ke štěstí. Postavu „tramvajáka“ Merta předkládá zároveň jako jakýsi typ člověka, který nemá s uměním nic společného, někoho, kdo na výstavy nechodí a svět umění je mu vzdálený. „Zajímá mě, kolik je v každém z nás tramvajáka, který si může dovolit dívat se na svět umění nezatíženým pohledem odborníka, vnímat obraz čistě pocitově, bez znalostí či předchozí vizuální zkušenosti,“ říká Jan Merta.

V autorské instalaci Jana Merty bude vystaveno například dílo Schránka z roku 1988, které patří do série Mertových rozměrných uhlových kreseb-maleb, dále obrazy malované kávou – Zpěvačka z roku 1993 a Royal Singing Corps (1995). Objeví se zde i rozměrná plátna, jako například obraz
V lese (2008–2009), Vyhořelá abstrakce (2009) a Jarní práce II (2007–2009), která v Praze doposud nebyla vystavena. Představeny budou i zcela nové práce, jako například plastika Raněné slunce
(2011–2018) nebo Vzhled II (2016–2018) a Měsíc (Lampa) (2015–2018).

K výstavě vychází v rámci ediční řady Galerie Zdeněk Sklenář kniha Jan Merta – 70 % umělce, 30 % tramvajáka, jejíž autorkou je Lenka Mertová, manželka Jana Merty. Autorka se prostřednictvím rozhovorů ptá osobností – galeristy Zdeňka Sklenáře, kurátora Martina Dostála, milovníků umění Jiřího Přibáně, Romany a Jiřího Jelínkových a Mertových přátel Jaroslava Krále a Jiřího Pánka. V knize odpovídá na otázky spojené nejen s posláním umění i Jan Merta a sama Lenka Mertová. Kniha obsahuje kromě rozhovorů i fotografie a reprodukce děl, z nichž některá se objevují na výstavě.

K výstavě je připravena komentovaná prohlídka, která se uskuteční dne 19. 1. 2019 od 15.00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě potvrďte prosím svou účast do 15. 1. 2019 na e-mail: galerie@zdeneksklenar.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *