Artalk.cz

denní tisk 30. 11. 2018

V pražské příloze MfDnes City Life vyšel článek Terezy Willoughby představující nejvýznamnější pražské soukromé galerie a jejich majitele. Řeč je o Hauch Gallery (Jan Třeštík), Galerii a aukčním domě Arcimboldo (Oldřich Hejtmánek), Galerii KODL (Martin Kodl), Jiri Svestka Gallery (Jiří Švestka) a Galerii Zdeněk Sklenář (Zdeněk Sklenář). Instituce jsou krátce představeny, prostor je věnován především galeristům.

Magdalena Čechlovská napsala pro Hospodářské noviny text o výstavě Josefa Šímy v Moravské galerii v Brně. Jako objevená vidí především jasně vyjádřené a popsané propojení malíře s pařížskou avantgardní skupinou Vysoká hra. Prezentovány jsou sice i Šímovy začátky z doby první světové války, vystaveny jsou ale i díla jeho pařížských současníků, které inspiroval.

Do magazínu ego! Hospodářských novin tradičně napsala Tereza Koucká přehled nadcházejících aukcí. Vyjma numismatiky, historických zbraní a dalších starožitností budou nabízena i zajímavá umělecká díla. Například dlouho nezvěstná krajina V měsíčním svitu od Jakuba Schikanedra nebo obraz Mikuláše Medka z roku 1945 (vůbec nejstarší jeho malba, jež se doposud nabízela).

V pražském DOXu byla otevřena výstava ke třiceti letům hudební skupiny Tata Bojs. V devíti místnostech je představeno devět albu skupiny na základě jejich vizuálů, doprovodných děl, ale i zcela nových děl Milana Caise. Pro výstavu vznikla i rekonstrukce nejstarší zkušebny skupiny. Více v článku Václava Hnátka v MfDnes. Výstavě se věnují rovněž Události v kultuře na ČT art.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *