Artalk.cz

denní tisk 29. 11. 2018

Ve Výstavní síni 13 patřící pod Západočeskou galerii v Plzni probíhá výstava Pracovna republiky představující Plzeň z pohledu architektury let 1918-1938. Nechybí realizace Adolfa Loose, Hanuše Zápala, ale ani zdejší funkcionalismus. Stěžejním exponátem je Plán rozvoje města, zpracovaný na přelomu 20. a 30. let Vladimírem Zákrejsem, který byl považován za ztracený. Více v plzeňském vydání MfDnes.

Eva Vejdělková napsala pro Právo článek zabývající se výstavou Tož to kupte! Ta v Císařské konírně Pražského hradu prezentuje zhruba čtvrtinu obrazové sbírky zakoupené za prvních čtyř československých (resp. protektorátních) prezidentů. Nejvýrazněji je zastoupena česká historická malba a krajinomalba, méně pak meziválečná avantgarda nebo zahraniční umění. Zcela oproti tomu chybí díla národnostním menšin někdejšího státu.

V pražských Nových Butovicích byla otevřena budova Cyberdog sloužící jako technologicko-informační centrum a vinárna. Autory návrhu nezvyklé budovy jsou David Černý a Tomáš Císař ze studia Black N’ Arch. „Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích nebo v Las Vegas,“ řekl Lidovým novinám David Černý, jehož socha Trifot je rovněž součástí areálu, ve kterém sídlí rovněž Czech Photo Centre.

Blanka Frajerová pro Lidové noviny recenzovala knihu Karla Srpa František Kupka. Sujet dans l’objet zaměřenou na francouzskou inspiraci v Kupkově díle. „Kniha, určená především znalcům a zájemcům o Kupkovu tvorbu, přináší mnoho nových vhledů do nezměrného, osamělého odkazu česko-francouzského mistra z Putteaux. Dává nahlédnout do myšlení umělce, který se jako jeden z prvních výtvarníků odvážil posunout obraz do nových oblastí a nebál se riskovat, že se pro mnoho diváků stane nesrozumitelným.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *