Artalk.cz

TZ: Alvar Aalto

Alvar Aalto / Aaltova příroda / kurátoři: Tadeáš Goryczka, Ladislava Horňáková / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 5. 12. 2018 – 10. 3. 2019 

Alvar Aalto byl významný finský architekt a designér, jehož dílo mělo neobyčejně široký rozsah nejen v oboru architektury, ale také designu (nábytek, sklo, šperky). Jeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami, ho zavedly k japonské stavební tradici. Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta, u něhož se ve 30. letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu.  Inspirován jejími myšlenkami a ideály hledal v době standardizace návrat k přírodě a člověku. Dvě nejvýznamnější ukázky syntézy přejatých myšlenek a vzorů představuje Aaltův návrh vlastního domu a studia Munkkiniemi (1936) a vila Mairea (1939).

Výstava ve zlínské galerii je reprízou prezentace, která vznikla v rámci mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura, pořádaném ostravským Kabinetem architektury ve spolupráci s Universitou Aalto v Espoo ve Finsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *