Artalk.cz

denní tisk 21. 11. 2018

Hospodářské noviny přinášejí postřehy Martina Ehla z nového muzea MO, které bylo nedávno otevřeno v litevském Vilniusu. Projekt muzea je dílem Daniela Libeskinda. MO je soukromá instituce, kterou založil manželský pár Viktoras a Danguole Butkusovi. Sbírka muzea je zaměřena převážně na litevské moderní umění a čítá cca pět tisíc uměleckých děl. Ehl cituje ředitelku muzea, Mildu Ivanauskienéovou, která popisuje tři hlavní úkoly muzea. Prvním je péče o kulturní dědictví Litvy, druhým nastolování důležitých témat pomocí výstav a třetím podpora soukromého sektoru.

Magazín Esprit Lidových novin dnes publikuje recenzi Evy Hlinovské, která navštívila výstavy Egona Schieleho a Jeana-Michela Basquiata v pařížském Fondation Louis Vuitton. Výstavy se konají v totožném termínu, avšak jde o oddělené přehlídky děl, a to i díky přání kurátora Dietera Buchharta. Výstava Basquiatových děl čítá zhruba 140 děl, Schiele je prezentován asi stovkou drobnějších i rozměrnějších prací. V obojím případě se jedná převážně o výpůjčky ze soukromých sbírek.

Esprit dále přináší reportáž Karolíny Minaříkové Krupkové o Galerii Kodl a připravované aukci. Martin Kodl uspořádal svou první aukci v říjnu 1989 a jde ve šlépějích svých předků. Reportáž se věnuje také hlavním aukčním úspěchům, jakým byl například prodej Šímova obrazu Ateliér za 29 mil. korun.

Portál ASB přináší rozhovor s architektem Petrem Hájkem, který vedla Tereza Janišová. Tématem rozhovoru jsou způsoby architektonické a pedagogické práce a charakter Hájkových staveb. Architekt prozrazuje inspiraci hudbou a tancem, mluví o technických obtížích instalace na benátském Biennale a o potřebě hledat hodnoty v architektuře druhé poloviny 20. století.

Události v kultuře České televize včera odvysílaly reportáže o soutěžní přehlídce Czech Press Photo, výstavě Jaromíra Funkeho v Muzeu umění Olomouc a o České ceně za architekturu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *