Artalk.cz

denní tisk 16. 11. 2018

„Julia chochola, ukrytá do velkých šálů, chráněná svými nejbližšími vytetovanými v symbolech po celém těle, přitahuje a dráždí odvahou dělat to „nejjednodušší“: jít svou cestou,“ představuje malířku Jarmila Jelínková v magazínu ego! Hospodářských novin v rubrice zaměřující se na styl. Chochola v ní prozradila nejen, co má ráda za oblečení, ale že pro tvorbu používá nejraději černou zlatou symbolizující smrt a život.

Pražská aukční síň Arcimboldo nabídne o víkendu řadu děl starého umění. K prodeji budou obrazy autorů Maarten van Heemskerck, Karel van Mander nebo Bernardo Strozzi, ale i pozdně středověká díla. K prodeji bude i pohár z nosorožčího rohu pocházející ze sbírek Rudolfa II. Nejen tuto aukci tradičně přibližuje Tereza Koucká v magazínu ego! Hospodářských novin.

„Leoš Válka dává Doxu nezaměnitelný obsah, jeho doménou jsou angažovaně laděné, vizuálně vyostřené expozice, které upozorňují na potíže současné doby. Přesto se brání jednostrannému pojetí, protože ví, že pokud chce udržet v galerii napětí, nesmí být předvídatelný,“ píše Petr Volf o mecenáši a galeristovi Leoši Válkovy, který před deseti lety otevíral pražský DOX. Více rovněž v magazínu ego!.

Radim Kopáč láká v Lidových novinách do Vídně, kde, jak je již zvykem, probíhá řada vynikajících výstav. V Kunsthistorisches Museu je k vidění velká retrospektiva Pietera Brueghela, v Albertině pak fotografie Helen Levittové, malby Nika Pirosmaniho a retrospektiva Claude Moneta. Kunstforum pak nabízí japonským uměním ovlivněná díla evropské avantgardy. „Výstavní provoz ve Vídni je vždycky sázka na jistotu. (…) Co máme doma jednou za dvacet let, mají u sousedů dvacetkrát do roka.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *