Artalk.cz

18. a 21. 11. 2018 / Výtvarný ateliér a diskusní večer věnovaný Zdeňku Rossmanovi

Výtvarný ateliér a diskusní večer věnovaný Zdeňku Rossmanovi / Fiducia / Ostrava / 18. a 21. 11. 2018 od 10:00, resp. 18:00

Srdečně vás zveme na dvě akce věnované světově proslulému typografovi a  ostravskému rodákovi Zdeňku Rossmannovi.

V neděli 18. listopadu od 10:00 proběhne ve Fiducii dětský výtvarný ateliér na rossmannovské téma, který povede Marcela Lysáčková. Účastníci si na něm budou moci pohrát s grafikou po vzoru Zdeňka Rossmanna.

Ve středu 21. listopadu v 18:00 pak Fiducia nabídne diskusní večer s odbornicemi na dílo známého grafika a tvorbu Bauhausu Martou Sylvestrovou a Markétou Svobodovou. Večer moderuje Libor Magdoň.

Antikvariát a klub Fiducia společně s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu odhalil počátkem listopadu pamětní desku tomuto ve světě oceňovanému typografovi spjatému s tvorbou Bauhausu, a to na fasádě domu Nádražní 140, v němž v dětství žil.  Slavnostního odhalení se zúčastnil syn Pavel Rossmann s manželkou a vnuk Zdeněk Rossmann. Autorkou pamětní desky je sochařka Šárka Mikesková, o její grafickou úpravu se postaral Robert Bílý – krispinn32@gmail.com.
Pamětní deska je  věnována in memoriam archivářce a člence okrašlovacího spolku Blaženě Przybylové. Vznik desky finančně podpořili Jan a Marek Przybylovi a nadace Agosto foundation.

Zdeněk Rossmann (1905–1984) za první republiky působil ve světoznámé architektonické škole Bauhaus. Zásadní je jeho odkaz v typografii, plakátové tvorbě a knižním designu 30. let a období brněnského Devětsilu. Ceněna je také jeho poválečná tvorba, kdy se věnoval výtvarným úpravám knih a katalogů, instalacím výstav a muzejních expozic a působil také jako náměstek generálního komisaře pro Expo 58 v Bruselu, které se stalo triumfem pro československé umění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *