Artalk.cz

denní tisk 14. 11. 2018

V rubrice Názory Lidových novin polemizuje s Andrejem Babišem (viz LN 12. 11.) Ivana Kalinová Kyzourová, někdejší hradní památkářka. Připomíná, že Centre Pompidou nemá protějšky, ale pobočky, kterou by Národní galerie rozhodně být neměla. Nesouhlasí ani s potřebou nové budovy pro galerii: „Nevím, proč tolik lidí, když mluví o kultuře v Praze, prahne po světovosti. V každém případě by bylo smutné, pokud by globalizace měla vést k tomu, že v každém městě najdeme vedle identického podniku rychlého občerstvení také identicky „odvážnou“, tedy pouze na efekt navrženou architekturu identického muzea.“

V Lidových novinách rovněž vyšel krátký rozhovor s Jiřím Fajtem, který vysvětlil možnou formu spolupráce s Centre Pompidou – obě instituce by měly společně pracovat na prezentaci středoevropského umění v souvislosti s tím západním. Pařížská instituce by pak do Prahy mohla půjčovat umění z doby po roce 1945. K nové budově galerie se Fajt nechtěl vyjadřovat, sloužila by však primárně Národní galerii, ne jako pobočka Centre Pompidou.

Událostech v kultuře na ČT art představili výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která včera začala ve Veletržním paláci Národní galerie.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *