Artalk.cz

TOP Týdne 5.–11. 11. 2018

Národní galerie chce s podporou premiéra stavět novou budovu, v Brně byla odstraněna malba Alexeye Klyuykova a Vasila Artamonova, Jeff Koons byl uznán vinným z plagiátorství, ArtReview publikoval každoroční žebříček vlivných na umělecké scéně a prozatím nejstarší figurální malby byly objeveny na Borneu.

1/ Nová budova pro Národní galerii?

Národní galerie má dle slov jejího ředitele Jiřího Fajta zájem o pozemky blízko stanice metra Hradčanské, které dosud vlastní Správa železniční dopravní cesty. Vzniknout by zde mohla nová budova sloužící k prezentaci moderního a současného umění. Součástí budovy by mohlo být i návštěvnické centrum nebo velkokapacitní podzemní parkoviště. Nyní je však chystána mezinárodní soutěž na rekonstrukci Veletržního paláce, jejíž realizace by měla stát tři miliardy korun. V případě nové budovy pro galerii by z plánů sešlo. Myšlenky postavit v Praze současnou architekturu světových kvalit se nevzdává ani premiér Andrej Babiš, dle kterého by měl z nové galerie být výhled na Pražský hrad. S francouzským premiérem rovněž domlouvá užší spolupráci s pařížským Centre Pompidou, kterou podporu nové budově podmiňuje. V komentáři pro Lidové noviny (pondělí 12. listopadu) se dokonce zmiňuje o získání „licence“ pařížské galerie. Měla by teda v Praze vzniknout její pobočka?

2/ V Brně byla odstraněna malba Alexeye Klyuykova a Vasila Artamonova

Foto J. Ovčáčková, Dům umění města Brna

V rámci bienále Sochy v ulicích vznikla loni na boční slepé fasádě domu Údolní 49 dočasná nástěnná malba dvojice Klyuykov Artmanov odkazující na „urban legend“, podle níž měl roku 1955 v Brně malovat Diego Rivera. Umělci vytvořili fragment v suterénu Domu umění, kde měl Rivera údajně malovat, a na fasádě do ulice Údolní umístili monumentální citaci jeho díla s propletenýma rukama světových národností. Dle ředitelky brněnského Domu umění Terezie Petiškové tak vzniklo mimořádné umělecké dílo citlivě pracující s historií města Brna a jeho kulturní identitou. Památkovým odborem magistrátu však bylo dílo, stejně jako další realizace přehlídky Sochy v ulicích, povoleno jako dočasná intervence. Snaze Domu umění a části kulturní veřejnosti o ponechání malby na fasádě proto nemohlo být z právních důvodů vyhověno.

3/ Jeff Koons musí opět platit za plagiátorství

Foto: Christine und Hagen Graf (flickr.com)

Francouzský soud rozhodl, že Jeff Koons, galerie Centre Pompidou a knižní vydavatel musí společně zaplatit 170 tisíc dolarů Franku Davidovicimu, který v roce 1985 vymyslel reklamní plakát oděvní firmy Naf Naf. Ten zobrazuje ženu ležící ve sněhu, k níž sklání hlavu sele se soudkem rumu na krku. Koons v roce 1988 plakát převedl do trojrozměrné porcelánové verze, k níž přidal dva tučňáky, věnec z květin na krk selete a další detaily. Nové dílo nazval stejně jako předlohu – Fait d’hiver. Plastika byla vystavena roku 2014 v rámci série Banality během Koonsovy retrospektivy v Centre Pompidou, kde si ji všiml autor původního díla. Jedna z verzí sochy byla v rámci aukce Christie’s prodána za 4,3 milionu dolarů. Recentní soudní spor je prozatím posledním z pěti celkem, které se týkaly Koonsových parafrází ze série Banality.

4/ Nejvlivnější lidé na umělecké scéně podle ArtReview

Magazín ArtReview zveřejnil každoroční žebříček stovky nejvlivnějších osobností v uměleckém světě. Na první místo se poprvé dostal galerista David Zwirner vlastnící výstavní prostory v New Yorku, Londýně a Hong Kongu, ve kterých prezentuje desítky umělců. Roční obrat jeho komerčních galerií je půl miliardy dolarů a nebrání se dalšímu růstu. Vyjma vystavování se však věnuje rovněž kvalitní publikační činnosti. Na druhém místě se umístil afroamerický umělec Kerry James Marshall, jenž byl loni na 68. místě a nejvíce si tak polepšil. Třetí nejvlivnější „osobností“ letošního roku bylo vyhlášeno hnutí #MeToo, která se uměleckého světa dotklo poměrně výrazně. Nejvýše postavenou ženou je umělkyně a teoretička Hito Steyrl na čtvrtém místě. Čeští zástupci chybí, z prostoru střední Evropy byl zařazen umělecký ředitel documenty 14, Polák Adam Szymczyk.

5/ Nejstarší malby zvířat nalezeny na Borneu

Na indonéském tropickém ostrově Borneo byly identifikovány nejstarší figurální malby světa. Mezinárodní vědecký tým pomocí exaktních karbonových metod datoval malby turovitých zvířat v rozsáhlém jeskynním systému v málo prozkoumané části ostrova do doby před 40 tisíci lety. V jeskyních se dochovaly systémy výzdoby ze dvou etap – druhá proběhla před 16–21 tisíci lety. Dle závěrů výzkumu se tedy zdá, že malby jsou nejstaršími známými figurálními zpodobeními. Recentní výzkum některých španělských lokalit tvrdí, že nejstarší vrstva zdejších nástěnných maleb mohla být vytvořena již neandrtálci před 65 tisíci lety – nejedná se však o malby figurální.