Artalk.cz

denní tisk 12. 11. 2018

V rubrice Názory Lidových novin publikoval premiér Andrej Babiš. Čtenáře informoval o pražské návštěvě Emanuela Macrona a o snaze institucionálního sblížení Národní galerie s Centre Pompidou. Pokud by se to podařilo, chtěl by v Praze postavit novou budovu Národní galerie od nějakého ze světově proslulých architektů: „Češi jsou odjakživa velmi kulturní národ, čeští politici ale zatím nezařídili ani to, aby Národní galerie sídlila ve vlastní budově.“

Jan H. Vitvar v Respektu recenzuje novou expozici Veletržního paláce NG věnovanou umění vzniklému za první republiky. Výstava je přelomová společným vystavením umělců všech národností tehdejšího státu i na lokální centra včetně zakarpatského Užgorodu. Vitvarovi zde však chybí větší důraz na fotografii, bez níž si dějiny našeho umění neumí představit.

V hradeckém vydání MfDnes vyšel rozhovor s Sixtem Bolom-Kotarim, který je osm měsíců nově ředitelem Muzea Náchodska. „Všechno je proveditelné! Často slýchám, že je něco problém, ale s tím se nesmířím. Nepotřebuji věci měnit ze dne na den za každou cenu. Důležité je, aby muzeum, instituce z 19. století, nalezlo místo v současné společnosti. Po příchodu jsem zjistil, že lidé nevědí, že tu muzeum je, ani k čemu by jim mělo být,“ řekl například Štěpánce Tůmové. Pobočka v Polici nad Metují bude například přepracována dle návrhu Richarda Loskota.

Díla Evy Kmentové a Evy Koťátkové jsou do pátku k vidění v Galerii Hunt Kastner v Praze. „(Výstava) se nesnaží být skupinovou expozicí (i proto má dva názvy), ale kde to jde, hledá v díle obou výtvarnic paralely.“ Jednou z nich je například ženské téma: „u Kmentové jde o dámu na výsluní veřejného života, u Koťátkové spíše o strážkyni domova,“ míní Klára Čikarová v časopise Týden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *