Artalk.cz

TZ: Ladislav Svoboda

Ladislav Svoboda / Zvláštní příhoda První obrany + premiéra krátkého animovaného filmu Krychle / Café Lajka / Praha / 14. 11. – 13. 12. 2018

Pod názvem Zvláštní příhoda První obrany představí spolek Barvolam v kavárně Lajka tvorbu Ladislava Svobody (1986). Součástí vernisáže bude premiéra krátkého animovaného filmu Krychle.

Ladislav Svoboda samostatně nevystavuje poprvé: už v dubnu 2018 byla jeho díla uvedena zároveň v pražském Kampusu Hybernská a ve veřejném prostoru (galerie Artwall), a to pod výmluvným společným názvem Poruchy artistického spektra. Jakkoliv je totiž tvorba Ladislava Svobody výtvarně zcela svébytná, může být zároveň vnímána i jako pozoruhodná zpráva o pohledu na svět, kterým se vyznačují lidé s Aspergerovým syndromem.

„Dalo by se říci, že jeho obrazy diváka přivádějí k jinému druhu soustředění. Nejprve je třeba si zvyknout na velmi živou, mozaikovitě tříštivou, barevně těkající a pocitově až přeplněnou strukturu. Až v následné fázi se z ní začnou postupně vydělovat postavy, které dosud s okolním prostředím splývaly, jako by používaly „mimikry“, ochranné zbarvení.“ (Jaromír Typlt)

Zvláště Svobodovi vrstevníci v postavách na jeho obrazech někdy rozpoznají hrdiny z dnešní popkultury, například z komiksů, počítačových her nebo sci-fi filmů. Svoboda ale maluje i postavy ze svých vlastních povídek, nejčastěji také odpovídajících žánru sci-fi. Ostatně i název výstavy, stejně jako animovaný film Krychle, vznikl na základě jedné z nich. Další náměty vycházejí z autorova osobního života – například obrazy oblíbených domácích zvířat, portréty členů rodiny nebo blízkých přátel. Originalita v jejich ztvárnění je zcela nepopiratelná.

Krátký animovaný film Krychle je výsledkem spolupráce mezi malířem a spisovatelem Ladislavem Svobodou a multimediální umělkyní Almou Lily Rayner. Film vznikl v rámci projektu Artist Statement spolku Barvolam. Spolek Barvolam podporuje spolupráci mezi umělci s nálepkou „mentální hendikep“ nebo „autismus“ a umělci postiženými akademickým vzděláním.

Projektem Artist Statement chce Barvolam zviditelnit umělce s nálepkou „mentální postižení“ nebo „autismus“ a prezentovat jejich tvorbu. Vychází z toho, že nejen umělec potřebuje publikum, ale společnost potřebuje být vystavena jedinečné perspektivě, kterou tito neuroatypičtí umělci můžou nabídnout.

Ladislav Svoboda sám o své tvorbě říká: „Snažím se hlavně o to, aby na obraze bylo něco, co mu dodá náboj. Abych do něj vložil co nejvíc ze sebe a samozřejmě, aby mi připadal něčím jedinečný. Za ta léta, co maluji, jsem si ověřil, že hodnotné dílo potřebuje čas a dostatečnou péči. Někdy je to dřina, ale ten pocit z výsledku pak stojí za to.“

Prostor a podnětné prostředí k malování od roku 2013 Ladislavu Svobodovi poskytuje ART – Ateliér radostné tvorby na Letné, v České republice zcela jedinečná tvůrčí dílna, která je zaměřena právě na podporu tzv. „spontánní tvorby“. Ta také Ladislava Svobodu zastupuje a stará se o vystavování jeho děl, mimo jiné na kolektivních výstavách, které proběhly v Galerii NOD, na Novoměstské radnici nebo v Centru současného umění DOX.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *