Artalk.cz

denní tisk 6. 11. 2018

Server Czech design přinesl rozhovor s Janem Pressem, ředitelem Moravské galerie v Brně. Tématy rozhovoru jsou nové stálé expozice Moravské galerie v Brně, koncepce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně a Bienále grafického designu, jehož 28. ročník proběhl tento rok. Jan Press hovoří zejména o nutnosti přistupovat k umění ze současné pozice, nezabývat se hlubokými kořeny a přibližovat muzeum umění širokým vrstvám obyvatelstva. Místo odborných výstav preferuje populární formáty, které přilákají více návštěvníků. V příštím roce Moravská galerie zpřístupní dvě nové stálé expozice: „V Místodržitelském paláci půjde o propojení volného a užitého umění – expozice by měla fungovat jako rozcestník k expozicím designu v Uměleckoprůmyslovém muzeu a volného umění v Pražákově paláci. Zaměříme se zde především na období kolem roku 1900, které je obzvlášť důležité pro vznik designu a má spojitost s Brnem, jemuž se tehdy říkalo moravský Manchester.“

V rubrice Kultura Lidových novin nalezneme článek Kristiny Žantovské Drazí architekti aneb O etice architektury, který se vrací k výstavě uskutečněné ve Fragnerově galerii v Praze s názvem Drazí architekti…-Etika architektury. Žantovská kritizuje audiovizuální složku výstavy a zamýšlí se nad tím, pro koho byla výstava připravena. Etickou roli architektury nezpochybňuje, ba naopak ji považuje za automatickou součást praxe architekta.

Pořad Události v kultuře České televize včera informoval o zahájení výstavy Františka Kupky v Milan Dobeš Muzeu v Dolních Vítkovicích, výstavě Gisele Freundové v pražském Domě fotografie, jejíž kurátorkou je Noemi Smolik a která prezentuje dosud neznámé fotografie ze 4. sjezdu československých spisovatelů. Objevují se na nich například Milan Kundera nebo Václav Havel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *