Artalk.cz

TZ: Alén Diviš

Alén Diviš / Karel Jaromír Erben… a život lidský jako sen! (Bojte se lidí, ne přízraků!) / kurátor: Pavel Petr / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 7. 11. 2018 – 6. 1. 2019 

Výstava Karel Jaromír Erben…a život lidský jako sen! s podtitulem Bojte se lidí, ne přízraků! se řadí k tématickému cyklu, ve kterém krajská galerie pokračuje (Kuběna – Nezval, Karel Hynek Mácha – Slunce jasná světů jiných, Karel Hlaváček – Jsou ohně marny). Náš národní klasik a básník Karel Jaromír Erben (1811-1870) se tak prezentuje celou řadou nejvzácnějších rukopisů zapůjčených z Památníku národního písemnictví v Praze. Vedle rukopisných básní budou představeny také zápisy národopisné povahy a pohádky, včetně těch nejznámějších, jako je Zlatovláska, Jabloňová panna. V grafickém kabinetu se objeví první vydání Erbenovy Kytice. Druhou část tvoří kresebné a malířské dílo Aléna Diviše (1900-1956) přímo inspirované Erbenovou knihou balad, vesměs vytvořené v letech 1948-1949. Podařilo se uskutečnit pomyslné setkání básníka, národního klasika a klenota české slovesnosti s malířem, kreslířem a celoživotním outsiderem Alénem Divišem. V rámci výstavy se bude konat večer poesie nazvaný Hoj, co nám nese vzácný host, na kterém budou účinkovat herci Jiří Pecha a Petr Oslzlý za hudebního doprovodu Ireny a Vojtěcha Havlových. O díle Erbenově a Divišově promluví přední historik umění Jaromír Zemina.

Doprovodný program:

Komentovaná prohlídka s historikem umění Jaromírem Zeminou: 7. 11. 2018 v 10.00 hodin

BÁSNÍCI V PROSTORU ZLÍN – VÁCLAV VOKOLEK – OČAROVANÝ LES
16. 11. 2018 v 18:30 – 2. podlaží budovy 14
Večer poesie Václava Vokolka s úvodním slovem Jana Šulce a s hudebním doprovodem Jakuba Pecha.

KAREL JAROMÍR ERBEN – HOJ, CO NÁM NESE VZÁCNÝ HOST?
(…jeden druhému velmi šer—)
30. 11. 2018 v 18:30 – 2. podlaží budovy 14
Večer věnovaný poesii Karla Jaromíra Erbena. Ve výběru z Kytice a záznamů Erbenových snů účinkují Jiří Pecha a Petr Oslzlý. O hudební doprovod se postarají Irena a Vojtěch Havlovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *