Artalk.cz

TZ: Přesun PLATO do bývalého hobbymarketu se ukázal jako skvělá volba

Přesun PLATO do bývalého hobbymarketu se ukázal jako skvělá volba / PLATO Ostrava / Ostrava / 1. 11. 2018

PLATO po půl roce v novém působišti roste návštěvnost i nabídky ke spolupráci. Reakce odborné veřejnosti jsou mimořádně příznivé. Náklady na úpravy se ostravské městské galerii podařilo snížit na pětinu oproti původnímu projektu. Až do dubna 2019 bude PLATO za plného provozu budovat další zázemí pro návštěvníky a výstavní prostory.

„PLATO je pravděpodobně jedinou kulturní institucí na světě, která působí v hale bývalého hobbymarketu“, říká Stefanie Heublein, projektová manažerka Goethe-Institutu v Praze. Goethe-Institut navíc před rokem inicioval mezinárodní projekt, k němuž přizval také PLATO a jehož podstatná část se bude konat v roce 2019 právě zde. Jedním z podstatných faktorů pro jeho volbu byl i prostor bývalého hobbymarketu, který PLATO užívá. Výjimečné prostory a program PLATO s respektem hodnotí i česká odborná média i zahraniční jako italský Artribune nebo polský SZUM.

Dočasné prostory galerie byly opraveny z účelových dotací poskytnutých městem přímo PLATO jako jeho příspěvkové organizaci. Předpokládané náklady se tak podařilo snížit téměř na pětinu. Z prvotních posudků totiž vycházela cena oprav na 12 milionů korun a následný projekt na rekonstrukci odhady zdvojnásobil na 24 milionů korun. Rozhodnutí města poskytnout prostor galerii PLATO snížilo celkovou investici do úpravy na 5,1 milionu korun.

Atraktivita prostor a dobrá dostupnost PLATO po přestěhování v dubnu přispěla k výraznému zvýšení návštěvnosti dopoledních edukačních programů PLATO. Objednávky přichází ze škol z Ostravy, Frýdku-Místku, Havířova nebo i Krnova. Od přestěhování před necelým půl rokem se edukačních programů zúčastnilo přes 1600 dětí. Celkově se zájem zvýšil oproti předchozímu roku o čtvrtinu. Kromě škol se do programů hlásí nízkoprahová zařízení i družiny. „Daří se nám ukazovat, že prostřednictvím témat, které současné umění zpracovává, lze napomoci ke zlepšení vztahů ve třídě nebo prevenci. Vypadá to, že si školy už zvykly, že pracujeme jinak než muzeum,“ reaguje na velký zájem galerijní pedagožka PLATO Iveta Horáková.

Zpřístupnění prostoru a jeho atraktivita způsobila až překvapivý zájem o pořádání konferencí, plesů nebo teambuildingových programů externích pořadatelů. Většině z nich galerie vyhovět nemůže. V PLATO se ale letos uskutečnilo například výroční setkání čtyř set zaměstnanců Ostravské univerzity.

Interiér PLATO dozná do poloviny příštího roku dalších změn: „Do května společně s umělci z Česka, Polska, Lotyšska, Velké Británie a USA vybudujeme další funkční zóny jako kino, stage nebo edukační zázemí. Jsme momentálně v polovině práce a máme za sebou už prodejnu, kavárnu, knihovnu nebo zahradu,“ uvádí ředitel PLATO Marek Pokorný. Tento koncept přitahuje pozornost. Na prohlídky se už přihlásily téměř všechny umělecké školy z ČR včetně studentů architektury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *