Artalk.cz

denní tisk 1. 11. 2018

„Výstava vyvolává otázky, kdo je vlastně uzurpátor a kdo tvoří mír, kde končí svoboda a demokracie a kde začíná totalita, proč se stále stupňuje nenávist mezi různými skupinami lidí a kdo se ji snaží prohloubit. Jestli stále ještě platí rozdělení na levici a pravici, jestli se naše společnost se svými až nepochopitelně absurdními vztahy postupně nestává karikaturou sebe sama,“ charakterizuje Jiří Machalický v Lidových novinách výstavu Vítejte v těžkých časech, kterou pro DOX připravili kurátoři Erik Kessels s Leošem Válkou.

V časopise Instinkt vyšel text Anny Julie Řehořové zabývající se výstavou Bez práce nejsou koláže probíhající v Městské galerii GAMPA v Pardubicích. Jsou zde soustředěna díla šesti českých výtvarníků (z nich jedné ženy) věnující se nějakým způsobem technice koláže. Řehořová popisuje práce všech vystavujících a hodnotí ji 3,5 hvězdičkami.

Jana Machalická na Poslední straně Lidových novin rekapituluju snahy o stavbu nové budovy Národní galerie. Ta se datuje do 20. let minulého století, kdy studii rozpracoval Josef Gočár. Stavba byla narušena 2. světovou válkou, a ačkoliv se na ni v 70. letech snažil navázat tehdejší ředitel NG Jiří Kotalík, rekonstruoval se nakonec Veletržní palác. Podobný osud má ovšem i snažení Jiřího Fajta – investovat se bude opět do Veletržáku, místo do nové budovy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *