Artalk.cz

denní tisk 31. 10. 2018

V brněnském Domě umění bylo otevřeno centrum Vašulka Kitchen Brno, které má uchovávat nejen tvorbu jednoho z pionýrů videoartu Woodyho Vašulky, ale sloužit bude i jako badatelské centrum o videoartu obecně. Předsedou spolku Vašulka Kitchen Brno je Tomáš Ruller. Více informací nabízí brněnské vydání MfDnes.

O Centru umění nových médií, jak je oficiální název instituce, informovaly rovněž včerejší Události v kultuře na ČT art.

V příloze Mladé fronty City DNES vyšel rozhovor Magdaleny Nové s Pavlem Lukešem, majitelem Galerie Platýz, která se věnuje internetovým aukcím. „Mám pocit, že umění přilákalo od poslední krize mnohem víc lidí s volnými finančními prostředky. Už vědí, že jestli znovu přijde recese, papírové peníze budou moci tak akorát roztrhat, kdežto na kvalitním umění nikdy tratit nebudou,“ řekl například Lukeš.

Sklářská výtvarnice Dana Zámečníková vystavuje v pražské Galerii Kuzebauch. Jiří Machalický v Lidových novinách popisuje specifické pracovní postupy umělkyně, která často pracuje s kombinací skla a malby, nechává se ovlivnit prostředím, kde vystavuje nebo věcmi, které sbírá a které ji obklopují: „Ty ji také inspirují v jejím uměleckém projevu, v němž se neustále prolíná obdivovaný čistý řád s chaosem, z něhož se každý řád rodí.“

Před 100 lety zemřel Egon Schiele. Při této příležitosti jeho dílo a vztah k Českému Krumlovu představil Petr Kubát v jihočeském MfDnes. „Pravidelně vysedával v Café Fink na Latráně a bez ostychu si dával nohy na stůl. Místní si vyprávějí, že tam na pivní tácky kreslil i nemravné obrázky. Často však odcházel bez zaplacení. Peníze mu neustále chyběly.“