Artalk.cz

denní tisk 29. 10. 2018

V Respektu vyšla příloha Sezóna, v rámci které Jan H. Vitvar nabízí přehled výstav hodných navštívení. Láká jak na výstavy, které jsou již otevřeny, tak na plánované – například Arthur Jafa bude v Rudolfinu vystavovat až od ledna. Vyjma pražských výstav Vitvar představuje i ty z regionů – z Brna, Olomouce, Plzně nebo Liberce, ale i Roudnice, Jihlavy nebo Humpolce. Karolína Fialová pak představuje výběr výstav zahraničních.

„Z provinční instituce uzavřené do svých vlastních problémů se postupně stává sebevědomou autoritou respektovanou i na mezinárodním poli,“ chválí Národní galerii Jan H. Vitvar v komentáři v Respektu. V něm krátce přibližuje novou stálou expozici Veletržního paláce, ve které jsou vedle sebe poprvé představena díla česky i německy mluvících obyvatel českých zemí.

Třetí a nejobsáhlejší text Jana H. Vitvara v novém vydání Respektu se zaobírá několika akcemi zaměřenými na Františka Kupku v čele s výstavou ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie. Poukazuje na fakt, že Kupka vyjma vlastní volné tvorby pracoval i pro národ: „Kupkova schopnost odložit ze dne na den štětec renomovaného autora a na několik let se zcela oddat všední práci pro svůj národ je možnou odpovědí na otázku, proč mu v dějinách světového umění nepatří viditelnější pozice.“

Denní tisk se přirozeně věnuje oslavám 100 let od založení Československa. Kateřina Kolářová se v Lidových novinách například zastavila nad slavnostním otevřením Národního muzea, při kterém se prezident Miloš Zeman v proslovu například postavil za památkáře v kauze domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Premiér Andrej Babiš chválil ředitelem NM Michala Lukeše a navrhl ho na státní vyznamenání. V pražském vydání se MfDnes zabývá vyjma Národního muzea i novou sochou TGM, která byla v pražských Dejvicích vztyčena dle návrhu Břetislava Bendy, jenž pracoval ještě podle živého modelu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *