Artalk.cz

27. 10. 2018 / Přednáška Lucie Vlčkové Krásná jizba družstevní práce 1927 – 1948/Design pro demokracii

Přednáška Lucie Vlčkové Krásná jizba družstevní práce 1927 – 1948/Design pro demokracii / Uměleckoprůmyslové museum v Praze / Praha / 27. 10. 2018 v 15:00

Zveme vás na přednášku PhDr. Lucie Vlčkové, Ph.D. Krásná jizba družstevní práce 1927 – 1948/Design pro demokracii v sobotu 27. 10. v 15 h v Multifunkčním sále UPM. Vstup na přednášku i na stejnojmennou výstavu je volný. Přednáška je součástí oslav 100. výročí založení republiky a zároveň součástí programu Designbloku.

Krásná jizba vznikla jako obchodní firma kulturně společenské organizace a původně nakladatelství Družstevní práce. Zpočátku teoretické snahy o esteticky kvalitní a cenově dostupné předměty masové spotřeby pro široké vrstvy obyvatel vyústily v otevření prodejny v Praze na Národní třídě (1929-1939) a brzy i další desítky poboček. Firma prodávala předměty splňující náročné požadavky na funkčnost a design. Vizuální styl Družstevní práce a Krásné jizby byl dílem designérů a architektů, především výtvarného poradce Ladislava Sutnara, dále Pavla Janáka, Bohumila Južniče, Jana E. Kouly, návrhářů Františka Kysely, Jaroslava Horejce, Franty Anýže, Antonína Kybala nebo fotografa Josefa Sudka. Do edičního okruhu Družstevní práce patřili Vladislav Vančura, Jaroslav Seiferst, Emanuel Frynta, Adolf Hoffmeister nebo Toyen.

Lucie Vlčková shrne ve své přednášce svůj pětiletý výzkum Krásné jizby. Vše, o čem bude mluvit, je zároveň k vidění na stejnojmenné výstavě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *