Artalk.cz

TZ: Lubomír Typlt

Lubomír Typlt / Chtěl bych pomoci slunci hořet / Výstavní síň Chrudim / Chrudim / 31. 10. – 1. 12. 2018

Radost nebo noční můra? Jasné barvy a zjednodušené, ale přesně formulované kontury figur předkládají divákovi dosti protichůdné signály, jak lze atmosféru velkoformátových obrazů Lubomíra Typlta chápat. Jak vlastně vypadá dětství současných dětí, houpou se holčičky bezstarostně na houpačkách, a kde vzali kluci v plavkách tu kukuřici? O čem se jim zdá? Na co se to všichni dívají? Nemůže jim záření ublížit? A co je to smolinec?

Jak můžeme uchránit své děti a jejich děti před nástrahami světa? Jak je můžeme ochránit před jimi samými… Anebo před námi. Téma mezigeneračního pochopení a následného přijetí patří k těm nejdůležitějším základním kamenům, na nichž vratce stojí lidská civilizace. Závisí na něm totiž kontinuita, budoucnost světa, smysl jakéhokoli vývoje, pokroku a pohybu. Malíř ukazuje figury dětí jako záhadné bytosti při běžných i podivných činnostech. O jejich motivaci a cílech mnoho nevíme. A možná… možná bychom se měli začít bát.

Na chrudimské výstavě se setkáme s monumentálními obrazy Lubomíra Typlta z poslední doby. Plátna mají převážně přes dva metry a pocházejí z let 2016 – 2018, vznikly technikou olejomalby na plátně. Témata jsou předestřena na pubertálním, dosud nepropojeném světě chlapců a dívek. Doba dětství, v níž se rozhoduje o povaze budoucnosti, je dosud pramálo vytěženou, ale o to účinnější metaforou osudu světa. Kromě Lubomíra Typlta se jí výrazněji věnují britští sochaři Jake a Dinos Chapmanové.

Lubomír Typlt je na středoevropské umělecké scéně nepřehlédnutelný. Je expresivním figurálním malířem, který občas učiní smysluplnou odbočku ke geometrické abstrakci a objektům, či instalacím složeným z běžných předmětů jasných a razantních tvarů, z kol, barelů, konvic nebo deštníků. Pozornost si Typlt získal velmi záhy svým sebejistým a expandujícím rukopisem a kontroverzními tématy. Od mrtvé kočky, kterou našel u cesty, se přesunul k Pinocchiovi a rytířům. Nejsoučasnější je téma zlobivých dětí, často sestavovaných do kompozic s názvem Založíme vlastní stát, Velká panika, Parlament nebo Kontrarevolucionářky. Titul chrudimské výstavy Chtěl bych pomoci slunci hořet je převzat z autorovy básně – textu z právě vycházející desky skupiny WWW Neurobeat – Neutopíš se dvakrát v téže řece.

LUBOMÍR TYPLT (1975)

vyrostl v Nové Pace, žije v Praze, ale po ukončení studia působil v Berlíně. Je členem skupiny WWW, píše texty, hraje na trumpetu a stará se o vizuální stránku alb a klipů.

Studia

1989–1993 Výtvarná škola Václava Hollara v Praze

1993–1997 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ateliér ilustrace Jiřího Šalamouna

1997–2001 Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, ateliér malby Jiřího Načeradského

1998–2005 Kunstakademie v Düsseldorfu, malba u Markuse Lüpertze, Gerharda Merze, a A. R. Pencka.

Svou první samostatnou výstavu měl v roce 1995 v Junior klubu Na Chmelnici v Praze jako dvacetiletý. Od roku 1999 spolupracuje s kurátorem Petrem Vaňousem, rovněž spolužákem ze střední školy. Autorem Typltovy knižní monografie Tikající muž, vydané v roce 2016, je historik umění Karel Srp. Aktuálně vystavuje v pražské DSC Gallery na Staroměstském náměstí společně s Ivanem Pinkavou, Adamem Štechem a Krištofem Kinterou, prezentuje zde svůj nový hudebně-výtvarný projekt pod názvem WWW Slunce v úplňku.

Více na www.typlt.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *