Artalk.cz

denní tisk 22. 10. 2018

V časopisu Týden vyšel rozhovor s fotografkou Libuší Jarcovjákovou „Živá fotka není pasé“, který vedla Klára Čikarová. Libuše Jarcovjáková letos získala titul Osobnost české fotografie, jenž je udělován Asociací profesionálních fotografů ČR a připravuje výstavu v berlínském Českém centru. Jarcovjáková v rozhovoru mluví nejen o výběru svých témat, která jsou leckdy kontroverzní (předrevoluční pražské gay bary, umírající matka), ale také o vtahu ke klasické technice, digitální fotografii nebo snímkům pořízených mobilem: „Jedna věc je mít v ruce automat, ale druhá je, jak ho člověk používá. /…/ Je to jako s tužkou. Napíšete s ní úžasnou báseň, sprostý anonymní dopis nebo nákupní seznam.“

Týdeník Euro přináší rozhovor s ředitelem Národního muzea, v němž se Hana Boříková ptá zejména na průběh oprav hlavní budovy instituce a na její budoucí podobu. Národní muzeum bude otevřeno po tříleté rekonstrukci 28. října 2018, tedy v den stého výročí založení Československa. Národní muzeum plánuje expozice postupně doplňovat, v současnosti však bude reprízovat Česko-slovenskou výstavu, jejíž premiéra proběhla již v Bratislavě. Lukeš k ní dodává: „Představuje takovou procházku společným životem Čechů a Slováků v dobrém i ve zlém. Není příliš politická, téma je umění, literatura, vojenství, stavební průmysl, armáda.“ Druhá výstava má název 2 x 100. Lukeš dále prezentuje záměr vytvořit dětské muzeum, které by mělo být zpřístupněné v listopadu 2019.

Včerejší Události v kultuře České televize referují o předávání státních cen Ministra kultury a o kauze sochy Věry Špinarové v Ostravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *