Artalk.cz

denní tisk 20. 10. 2018

V moravskoslezském vydání MfDnes vyšel v příloze věnované 100 letům Československa článek přibližující výstavu Černá země? Mýtus a realita probíhající v ostravské Galerii výtvarného umění. K vidění je například portrét kněžny Mechtilde Lichnovské od Oskara Kokoschky uložený na zámku Hradec nad Moravicí. Architekturu první republiky pak připomínán výstava v sídle zdejšího Národního památkového ústavu.

Tématem článku šéfredaktora plzeňského vydání MfDnes Martina Polívky je novostavba sídla Západočeské galerie v Plzni, která byla doposud neustále odkládána. Od roku 2008 je hotov projekt architektonické kanceláře Kuba a Pilař, který Polívka považuje za nádherný. Stavba galerie je součástí programového prohlášení vlády a zdá se tedy, že bude v následujících letech konečně realizována.

V pražském Czech Photo Centre jsou k vidění fotografie Izraele od Karla Cudlína. „Výběr černobílých snímků zobrazuje krajinu mezi Sinajem a Golany, i její obyvatele, v období posledních dvaceti let. Kolekci doplňují snímky, které vznikly letos. V tak velkém rozsahu je celý cyklus v galerii představen premiérově,“ představuje výstavu Jan Šída v Právu.

Z Krkonošského muzea v Jilemnici se stěhoval několikametrový obraz Františka Kavána Kotel v Krkonoších, který byl roku 1890 vytvořen jak opona pro ochotníky v Křížlicích. Monumentální dílo bude v Praze restaurováno. Liberecké vydání MfDnes představuje vyjma stěhování i pohnuté osudy obrazu, který divadelníky nebyl přijat.