Artalk.cz

denní tisk 19. 10. 2018

V časopise Téma vyšel rozhovor s historičkou fotografie Danielou Mrázkovou, která vybrala 100 snímků do knihy Osudové chvíle Československa – obrazový příběh století. Mluvilo se o jednotlivých fotografech, svízelných cestách vedoucích k jejich objevení nebo o časopise Revue fotografie, který Mrázková dlouhá léta vede. „Vždy, když dějiny kráčejí zemí, krajinou a ulicemi, tak se pustí do dokumentování doby a událostí všichni fotografové bez rozdílu, ať jde o portrétisty, krajináře či mistry dalších žánrů.“

Kniha Daniely Mrázkové je doprovázena výstavou na pražské Staroměstské radnici, o které píše Jan Šída v Právu. Oproti knize je výstava pojata šířeji – nabízí skoro 300 snímků. „Leckoho určitě při procházení mezi vystavenými obrázky napadne, proč se stále vracíme ke státu, který už dávno neexistuje a který Hitler nazval umělým slepencem. Bezpochyby proto, abychom si uvědomili, jak těžce se buduje stát z ničeho a jak snadno lze o něj přijít.“

Marta Švagrová v Lidových novinách připomíná výročí barokního malíře Petra Brandla, který byl pokřtěn před 350 lety. Národní galerie v této souvislosti zpřístupnila webovou databázi www.petrbrandl.eu, vydala monografii od Jaromíra Neumanna a soubor nových studií o malíři editorovaný Andreou Steckerovou. „Vlastně vše spěje i k otázce, zda není načase se všemi novými poznatky uspořádat novou reprezentativní retrospektivu Petra Brandla.“ Ta se skutečně v budoucnu uskuteční.

V Městské galerii v Poličce vystavuje mladý krajinář Adam Kašpar spolu se svým učitelem z AVU Martinem Mainerem. Kašpara zajímá geologie a paleontologie, což se ve velké míře projevuje na jeho monumentálních obrazech malovaných přírodními pigmenty. Na druhou stranu maluje struktury kamene podle mnohonásobného zvětšení v mikroskopu. Článek o výstavě s řadou citací Adama Kašpara vyšel v příloze Víkend deníku Právo.

V neděli se v pražském Topičově salonu odehraje aukce 1. Art Consulting, která znovu nabídne jedno ze stěžejních děl Josefa Šímy z roku 1927 za vyvolávací cenu 28 milionů korun. Tereza Koucká v magazínu ego! Hospodářských novin představuje nejzajímavější díla několika plánovaných aukcí.

Petr Volf se v rubrice Volfův revír v magazínu ego! věnuje jihoněmeckému městečku Weil am Rhein, kde sídlí nábytkářská firma Vitra. Ta již od 80. let zadává všechny novostavby svého areálu světově proslulým architektům, držitelům Pritzkerovy ceny (Nicholas Grimshaw, Frank Gehry, Zaha Hadid, Jacques Herzog a Pierre de Meuron, Kazujo Sedžima a Rjúe Nišizawa a také Renzo Piano a další).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *