Artalk.cz

24. 10. 2018 / Filmová projekce Bitva o Alžír

Bitva o Alžír (1966) – filmová projekce / Galerie VI PER / Praha / 24. 10. 2018 v 19:00

Galerie VI PER Vás zve na projekci filmu Bitva o Alžír, která je součástí doprovodného programu výstavy Utajované násilí: Architektura a francouzská válka v Alžírsku.Kronika alžírského boje za svržení francouzské koloniální vlády v polovině padesátých let dvacátého století. Důraz je kladen především na vůdce osvobozeneckého hnutí a francouzského generála, který byl posedlý zadržením Alžířanů.

Bitva o Alžír je jedním z nejvlivnějších filmů v historii politické kinematografie. Film se zaměřuje na trýznivé události roku 1957, jenž se stal klíčovým v boji za nezávislost Alžíru na Francii. Snímek se natáčel v alžírských ulicích dokumentárním stylem a živě rekonstruuje tehdejší události. Násilí postupně eskalovalo na obou stranách – Francouzi mučili alžírské vězně ve snaze získat informace a Alžířané se v boji za svobodu přiklonili k teroristickým akcím. Děti střílely na vojáky, ženy házely bomby do kaváren. Francouzi tuto bitvu sice vyhráli, ale postupně prohráli válku, protože alžírský lid jasně ukázal, že už se nenechá utlačovat.

Film získal mj. cenu Zlatého lva za najlepší film na benátském filmovém festivale v roku 1966 a byl nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *