Artalk.cz

denní tisk 17. 10. 2018

V sídle ostravského Národního památkového ústavu bude otevřena výstava zaměřená na meziválečnou architekturu moravsko-slezského pomezí. „K vidění bude třeba model i fotografie Sboru metodistů od Karla Kotase, který stál nedaleko odsud v Nemocniční ulici, budou tady příklady dalších staveb, které dnes již nestojí, ale převážně jde o instituce dosud existující,“ řekl pro ostravské vydání MfDnes kurátor výstavy Martin Strakoš.

Richard Stipl a Josef Zlámal představují své sochy a malby v pražském Museu Montanelli. Dle Jana Šídy a jeho textu v deníku Právo je výstava postavena na vzájemném dialogu obou umělců, který nekoneční konfrontací, nýbrž vzájemným propojením. Na expozici trvající s obměnami až do května příštího roku ocenil rovněž mysteriózní nejednoznačnost prezentovaných děl.

V Litomyšli se bojuje o zachování dětského pavilonu na Zámeckém návrší, montované stavby dle návrhu HŠH architektů (mmj. Petra Hájka oceněného Architekta roku 2018), která vznikla v bezprostřední blízkosti zámku z prostředků evropských fondů. Stojí však na pozemcích Národního památkového ústavu, který stavbu schválil jako dočasnou a nesouhlasí s jejím ponecháním u památky UNESCO. Pardubické vydání MfDnes informuje, že NPÚ nyní řeší, jak se ke stavbě, které roku 2020 skončí období udržitelnosti projektu, postaví.

Události v kultuře na ČT art lákají na otevření výstavy Vladimíra Kokolii do brněnské Fait Gallery. Informují rovněž o odhalení sochy zpěvačky Věry Špinarové, kterou pro Ostravu vytvořil David Moješčík.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *