Artalk.cz

denní tisk 15. 10. 2018

Ivan Motýl napsal do časopisu Týden článek o výstavě Jana Steklíka v brněnském Domě umění. Autor připomíná jeho angažmá v Křižovnické škole čistého humoru bez vkusu, kterou spoluzakládal, stejně jako konzistentní charakter jeho tvorby: „Brněnská výstava Jana Steklíka je splacením dluhu, který mají domácí dějiny umění vůči umělci, jehož nejlepší tvůrčí léta přidusil Husákův režim.“

„Trh s uměním je posedlý penězi a díla se prodávají za částky podobně abstraktní jako některá z Richterových pláten. Fantazie, vášeň nebo protest autora se klepnutím licitátorského kladívka mohou proměnit ve vykalkulovanou investici nebo bohatýrský fetiš,“ míní Ondřej Horák v časopise Týden. Naráží tak i na poslední Banksyho akci, při které nechal částečně skartovat právě vydraženou kresbu za více než milion liber. Tím však paradoxně cenu díla ještě navýšil. Článek se problematice věnuje poměrně široce.

Zdeněk Brdek napsal do jihočeského vydání MfDnes recenzi výstavy Eduarda Ovčáčka v Městské galerii v Týně nad Vltavou. Přisoudil jí 80%. Vystavena jsou jeho díla z posledních osmi let, ve kterých je stále vidět inspirace lettrismem, jímž se zabýval od 60. let. „Vltavotýnská výstava o třech nevelkých místnostech mimo jiné dokazuje, že je možné vycházet ze stejného zdroje a přitom neustrnout na jednom místě.“

Obrazy a sochy Arnošta Paderlíka jsou k vidění v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Jan Šída v deníku Právo Paderlíkovo dílo hodnotí jako mnohovýznamové, ponechávající na divákově imaginaci rozklíčování významů svých děl. Výstava je koncipována jako retrospektiva, v podstatě první Paderlíkovi věnovaná.

Nedávno oceněný architekt roku 2018 Petr Hájek byl vyzpovídán Klárou Čikarovou pro časopis Týden. Mluvilo se o architektově poslední realizaci, multifunkčním sálu v pražském DOXu, nebo o jeho často utopických projektech, které se však dle Hájka v budoucnu dočkají realizace: „To, co se dnes jeví jako utopie, může být zítra realitou.“ Často se totiž zabývá hybridní architekturou spojující v sobě několik funkcí.